Neděle 14. července 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Tragicky skončila ranní dopravní nehoda osobního vozu a tramvaje v Ostravě, řidiče hasiči vyprošťovali za probíhající resuscitace

K vážné dopravní nehodě v ostravské Nové Vsi vyjížděli hasiči ve čtvrtek 4. 1. 2024 v ranních hodinách.

Informaci o střetu osobního vozu a tramvaje, obdrželo operační středisko hasičů sedm minut po sedmé hodině ranní. Na místo události zamířila profesionální jednotka hasičů z centrální hasičské stanice v Ostravě-Zábřehu se dvěma vozy.

Z předběžně zjištěných informací vyplývá, že 20letý řidič osobního vozidla značky BMW jel ze směru od Ostravy-Poruby, kdy zatím z nezjištěného důvodu nezvládl řízení, zřejmě dostal smyk a vjel do kolejiště, kde v tomto momentu právě projížděla tramvaj. Došlo k jejich střetu. Ve vozidle cestoval také 23letý spolujezdec.

popsala nám situaci mluvčí policistů Eva Michalíková.

Při nehodě došlo k zaklínění řidiče osobního vozu, jeho spolujezdec byl v době příjezdu hasičů na místo události mimo vozidlo a v péči záchranářů.

Hasiči za použití hydraulického vyprošťovacího zařízení a za probíhající resuscitace ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou vyprostili řidiče vozu. Jeho zranění byla bohužel natolik vážná a neslučitelná se životem, že byl na místě prohlášen za mrtvého.

Dvacetiletý muž zůstal zaklíněn v havarovaném vozidle a záchranáři mu začali poskytovat péči ještě před vyproštěním. Nacházel se v bezvědomí, bezdeší a zástavě srdeční činnosti, proto byla zahájena nepřímá srdeční masáž, zajištěn vstup do kostní dřeně a podávány léky s cílem obnovit krevní oběh pacienta. Snaha o záchranu následně pokračovala v sanitním vozidle, avšak poranění hlavy, pánve a končetin byla smrtelná. Zasahující lékař resuscitaci musel po několika desítkách minut ukončit jako marnou.

O tři roky starší účastník byl v okamžiku příjezdu posádek ZZS mimo vozidlo, základní první pomoc mu poskytoval first responder. Pacient utrpěl mnohočetná vážná poranění a musel být krátce resuscitován. Záchranáři mu zajistili dýchací cesty a podařilo se jim obnovit pravidelnou srdeční akci. Po dalším poskytnutí přednemocniční neodkladné péče byl transportován do ostravské Fakultní nemocnice a předán na oddělení tamního urgentního příjmu.

řekl nám k události mluvčí zdravotníků Lukáš Humpl.

Zraněný spolujezdec byl vozidlem ZZS transportován do nemocnice. Cestující z tramvaje se obešli bez zranění.

Po dobu vyšetřování nehody Policií ČR byla tramvajová doprava zcela zastavena, stejně tak i silnice ve směru na městský obvod Poruba. Po ukončení šetření nehody ze strany Policie ČR, provedli hasiči úklid vozovky.

Kamila Langerová
tisková mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet