Pátek 1. března 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Český tým setrvá ve Francii minimálně do konce týdne, přejetá hadice vytopila dům

Naše pomoc ve Francii je účinná. Spolu s ostatními týmy v oblasti jsme ke včerejšímu odpoledni přečerpali takové množství vody, které by naplnilo dohromady více než 380 olympijských bazénů (952 000 m3 vody). Naše nasazení ve Francii bude pokračovat minimálně do konce tohoto týdne.

V pondělí ve večerních hodinách bylo při pravidelné kontrole u mobilní čerpací stanice s výkonem 400 litrů/sec. zjištěn masivní únik vody z jedné z hadic. Chod čerpadla byl okamžitě zastaven a členové týmu začali zjišťovat příčinu a rozsah škody. Unikající voda vnikla do obytné místnosti jednoho z přilehlých domů a dvou garáží. Na místo proto byla přivolána místní jednotka s vysavačem na vodu, která nám pomáhala s odstraněním vody ze zatopených částí stavení.

Členové týmu pomáhali s odnášením nábytku a vybavení ze zaplavené obytné části a následně zde po vysátí vody nainstalovali naftové topidlo pro rychlejší vysušení nasáklých koberců. Příčinou byla skutečnost, že přes natlakované hadice poblíž konce výtlačného vedení přejelo neznámé auto, řidič nerespektoval zákaz vjezdu a zábrany na silnici a krátil si cestu přes výtlakové hadice čerpadla.

Této skutečnosti odpovídaly jak stopy vozidla v trávě. Vlivem přejezdu auta přes výtlačné hadice došlo k tlakovému rázu, který poškodil i několik dalších hadic ve vedení. Na místo byla přivolána policie a přes starostu byly posíleny zábrany u uzavřené místní komunikace. Během následné kontroly hadicového vedení byly zjištěny celkem 4 proděravěné hadice, dvě v blízkosti koncovky a dvě cca 5 metrů od koncovky. Všechny poškozené hadice byly zkráceny a převázány, během několika hodin bylo obnoveno čerpání. Větší technické či zdravotní problémy neevidujeme.

Zůstáváme na místě a obě mobilní čerpací stanice (s výkonem 1500 litrů/sec. a 400 litrů/sec.) pracují dle plánu. Předpokládaná doba setrvání na místě (2 dny na příjezd + 10 dní + 2 dny na odjezd) se zatím nemění. Francouzská strana prozatím nepožádala o prodloužení pobytu českého týmu. Byli jsme ujištěni o účinnosti čerpání a naše nasazení tedy pokračuje minimálně do konce týdne.

Sdílet