Pátek 1. března 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Francouzi požádali české hasiče o prodloužení nasazení, následky povodní budou odstraňovat ještě týden

Francie požádala o prodloužení nasazení hasičů v souvislosti s velkokapacitním čerpáním vody po povodních. Žádosti bylo z české strany vyhověno, tým se personálně vystřídá v neděli.

V reakci na žádost vyšle HZS ČR do Francie „čerstvý“ tým složený z 18 profesio­nálních hasičů Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje a příslušníků Záchranného útvaru HZS ČR. Čerpadla zůstávají na místě a budou pracovat i nadále.

Náš tým, který v oblasti Nord-Pas-de-Calais poblíž obce Ardres za pomoci dvou velkokapacitních mobilních čerpadel pomáhá s povodněmi již od pátku, měl v oblasti setrvat původně 10 dní.

HZS ČR proto místo odjezdu týmu z Francie ihned naplánoval pouze výměnu hasičů pomáhajících ve Francii a zachová jejich počet.

Současný plán stanoví odjezd nového týmu z Hlučína před 3. hodinou ranní tuto neděli 14. ledna 2024. Očekáváme příjezd do obce Ardres ještě tentýž den ve večerních hodinách.

V pondělí si oba české týmy vymění poznatky, seznámí se s úkoly v oblasti postižené povodněmi, následně se původní sestava vrátí zpět do České republiky.

Stejnou žádost o prodloužení obdrželi také kolegové z ostatních zemí, které ve Francii pomáhají, tedy slovenský a nizozemský tým. K včerejšímu odpoledni se podařilo společně přečerpat 2 635 000 m3 v­ody.

Aktuálně se ve Francii otepluje a minimálně do úterý by teploty měly být nad nulou, tedy očekává se odtávání sněhu a opět zvyšování toků. Včera v oblasti bylo +5 °C, tedy teploty opět výrazně nad bodem mrazu, náš tým zaznamenal znatelný vzestup hladiny po toku řeky, které se vylévá do okolí.

Sdílet