Úterý 23. července 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Nákladní automobil převážející skot zablokoval dálnici na dlouhé hodiny

V noci na středu 17. ledna několik minut před druhou hodinou přijalo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje oznámení o dopravní nehodě nákladního automobilu převážející skot, který skončil na boku v příkopu na teplické dálnici D8.

Oznamovatel uvedl, že událost se stala ve směru do Prahy na kilometru 13,5. Vozidlo je na boku a uvnitř jsou živá zvířata. Operační důstojník na místo vyslal profesionální hasiče z hasičské stanice Kralupy nad Vltavou a centrální hasičské stanice Mělník a dobrovolné hasiče obce Veltrusy. Podle prvotní informace nebyl řidič automobilu zraněn, ale byl předpoklad, že zraněná budou přepravovaná zvířata.

Po příjezdu k události bylo zapotřebí domluvit náhradní přepravu pro skot a také přítomnost veterináře. V dvoupatrovém návěsu bylo 33 kusů dobytka. Velitel zásahu si také vyžádal další dobrovolné jednotky z obcí Dolínek a Úžice, které pomohli s přeložením zvířat. Zároveň byl k nehodě povolán kontejner na ropné havárie z mělnické stanice, protože bylo zapotřebí přečerpat pohonné látky z nádrží. Vzhledem k noční hodině se veterináře, který se dostavil na místo, podařilo sehnat až v ranních hodinách. V půl sedmé se na místo dostavil náhradní kamion pro přepravu skotu a teprve tehdy se mohlo začít s vykládáním zvířat z havarovaného vozidla. Hasiči museli vytvořit na dálnici koridor a Policie ČR musela obousměrně uzavřít dálnici. Hrozilo totiž, že by se zraněné a vyčerpané krávy mohly rozutéct po dálnici a způsobit další dopravní nehodu.

Celé dopoledne probíhalo převádění zvířat do náhradní přepravy, protože byla vyčerpaná a hasiči jej nejprve po vyvedení z havarovaného vozu museli nechat odpočinout a napojit. Teprve potom bylo možné pomoci zvířatům na nohy a zároveň je musel prohlédnout veterinář, zda nejsou zraněná. K zajištění tepelného komfortu pro zasahující hasiče byla povolána jednotka předurčená na ochranu obyvatelstva Braškov-Valdek. Strava byla zajištěna prostřednictvím starosty obce Všestudy. V půl druhé odpoledne bylo 30 kusů krav přeloženo do náhradní přepravy, dvě zvířata uhynula při dopravní nehodě a jedno musel utratit přivolaný veterinář. Ve dvě hodiny předali hasiči místo zásahu Policii ČR a všechny jednotky se vrátily na své základny. Vyproštění havarovaného nákladního automobilu provedla specializovaná fir­ma.

Po dobu zásahu byla mělnická profesionální stanice zálohována pro případ dalšího výjezdu dobrovolnou jednotkou Vehlovice-Chloumek, která držela pohotovost na vlastní zbrojnici.

Jan Sýkora
HZS Středočeského kraje
Sdílet