Neděle 14. července 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Při požáru provizorních přístřešků v Hýskově ohrožovaly hasiče tlakové lahve

V neděli 7. dubna dvacet minut po poledni přijala tísňová linka středočeských hasičů ohlášení požáru traktoru na zahradě jednoho z rodinných domů v obci Hýskov na Berounsku.

Operační důstojník k události vyslal profesionální jednotku z centrální hasičské stanice Beroun a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Hýskov a Chyňava. Z krajského ředitelství v Kladně současně vyjel i územně příslušný vyšetřovatel požárů. Po příjezdu na místo, které bylo podle stoupajícího černého dýmu viditelné z velké dálky, bylo upřesněno, že z domácího traktůrku se požár rozšířil na okolní stromy a několik provizorních přístřešků s uskladněným různorodým materiálem. Zasažena byla také acetylénová souprava a jedna z pěti propanbutanových lahví, která po chvíli explodovala.

Hasiči museli při zdolávání plamenů postupovat velice opatrně, protože nebylo jisté, zda se v množství uskladněných věcí nenachází ještě další nebezpečné předměty. Vzhledem k tomu, že místo události bylo v těsné blízkosti železniční trati číslo 174, nechal velitel zásahu zastavit provoz vlaků. Kvůli zřízení čerpacího stanoviště u přilehlé Berounky a zásahu i ve směru od kolejí byla uzavřena také silnice číslo 116 mezi Berounem a Nižborem.

Na vyžádání vyjely do Hýskova jako posily ještě dobrovolné jednotky obcí Králův Dvůr, Lhota a Roztoky, svoji jednotku vyslala také Správa železnic Praha. K dispozici tak na místě bylo devět cisternových automobilových stříkaček. Postupně bylo na zdolání plamenů nasazeno pět C proudů, jeden D proud a jeden vysokotlaký proud, na hašení byl využit i monitor. Pokračovalo také chlazení propanbutanových lahví a lahví s acetylénem, které se podařilo vynést ze zasažených zahradních přístřešků. Tři minuty po čtrnácté hodině přijalo operační středisko hlášení o lokalizaci.

K události se dostavila starostka obce, která zajistila pro zasahující jednotky pitný režim, zároveň prostřednictvím místního rozhlasu informovala obyvatele o vzniklé situaci s doporučením na omezení větrání. Velitel zásahu nechal přivolat zdravotnickou záchrannou službu, protože bylo potřeba ošetřit majitele objektu, který měl popálené obce. Po nezbytném ošetření pak byl pacient převezen do nemocnice.

Kolem půl třetí odpoledne začala redukce jednotek, které se po sbalení materiálu vracely na své základny. V 15.09 hodin byla Krajskému operačnímu a informačnímu středisku HZS Středočeského kraje oznámena likvidace. Po pár minutách byl obnoven provoz na železniční trati.

Na dohlídku zůstala na místě dobrovolná jednotka Hýskov. V osmnáct hodin se na kontrolu požářiště termokamerou vrátil berounský velitel čety. Žádná skrytá ohniska nalezena nebyla, takže mohl požádat o uzavření události.

Přímé škody vyčíslil vyšetřovatel na 600 tisíc korun, uchráněné hodnoty částkou 200 tisíc. Jako příčinu vzniku požáru stanovil technickou závadu na palivovém systému traktůrku.

Po dobu zásahu byla centrální hasičská stanice Beroun zálohována dobrovolnou jednotkou obce Zdice, která byla připravena k případnému výjezdu na své zbrojnici.

Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje
Sdílet