Neděle 14. července 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči z chemických laboratoří se zúčastnili mezinárodního CBRN tréninku v Chorvatsku

Ve dnech 20. až 24. 5. 2024 se v chorvatském Záhřebu uskutečnily dvě zajímavé akce. Jednak další ročník mezinárodní konference NCT (Non-Conventional Threat) Europe 2024 zaměřené na tématiku CBRNe (Chemical, Biological, Radiological, Nuclear and explosives), která byla letos spojená s další zajímavou akcí – NCT PRO Challenge.

NCT PRO Challenge je celotýdenní tréninková akce s tématikou nástražných výbušných systémů, CBRN a speciálních sil armády a civilních složek. Tato akce poskytuje týmům příležitost trénovat v různých scénářích v mezinárodních týmech a s nejnovějším vybavením poskytovaných sponzory z předních firem v oboru. Školení vždy zajišťují zkušení profesionálové z daného oboru a jako kulisa a výcvikový prostor nám posloužil areál starého nikdy nedokončeného nemocničního komplexu z devadesátých let minulého století.

Za Českou republiku se konference a především tréninku zúčastnilo pět příslušníků HZS ČR z chemických laboratoří Institutu ochrany obyvatelstva a z chemické laboratoře HZS Plzeňského kraje, kteří do Záhřebu dorazili i s vybavením pro chemický, radiační a biologický průzkum a odběry vzorků v terénu.

Pro náš tým byla stěžejní účast na cvičení NCT PRO Challenge. Nicméně ještě dříve než jsme začali cvičit, čekalo nás 1,5 dne workshopů vedených zástupci jednotlivých firem, které celou akci sponzorují. Každé firmě byla vyhrazena vždy jedna hodina, během níž nás seznámila s poskytnutým vybavením, pak následovala praktická ukázka a nakonec jsme měli možnost si vše sami vyzkoušet a přesunout se na další stanoviště. Takto jsme získali možnost osahat si nejnovější vybavení pro stanovení chemických látek, analýzu biologických látek nebo pro vyhledávání a identifikace radionuklidů. Mimo to jsme měli možnost vyzkoušet si řídit robota, zrentgenovat si batoh s výbušninou, najit na poli minu nebo se seznámit s novými antidoty proti BCHL.

Druhý den odpoledne, posilněni novými dovednostmi, jsme se již v rámci cvičení přenesli do post konfliktní zóny na Ukrajinu, kde válka sice již skončila, ale boje se nezastavily a různé nelegální skupiny bojují o vliv, kupují a pašují radioaktivní materiály, vaří drogy, plánují útoky za použití CBRN látek apod. Proto Národní úřad pro mimořádné události požádal o mezinárodní podporu, se kterou chce danou situaci stabilizovat a následně vyřešit.

Do mise se zapojilo 22 týmů (armáda, hasiči, policie, zdravotníci) z 11 různých států (Chorvatsko, Itálie, Rumunsko, Polsko, Řecko, ČR, Ukrajina …). Na tyto týmy bylo během 3 dní připraveno 16 různých scénářů, které by mohly v reálu nastat a snažili se tak pokrýt širokou platu různých událostí od vyhledávání odcizených zdrojů radiace, přes zabezpečení vládního jednání po odhalení drogové laboratoře nebo prošetření podezřelé zásilky politicky významné osobě. Každý scénář byl jinak dlouhý a byl podpořen různými sponzory, jejichž vybavení jsme mohli během mise použít. Pro jednotlivé operace byly vždy spojeny minimálně dva týmy, z nichž každý byl zodpovědný za odbornost, kterou zde prezentoval.

Na tým českých hasičů čekaly celkem čtyři scénáře, během nichž jsme spolupracovali s chorvatskou a českou armádou, ale také třeba s chorvatskými hasiči. Asi náš nejkomplexnější scénář byl “Glowing van” (Svítící dodávka). Vstupní informace, které jsme dostali od operačního střediska, byly následující: „Místní teroristická skupina plánuje útok s dodávkou naloženou výbušninami a radioaktivními zdroji, což z něj dělá špinavou bombu. Tajné služby vyhodnotily, že riziko útoku je bezprostřední a proto operační středisko vyslalo na místo určené informátorem síly a prostředky pro eliminaci tohoto rizika“. Na místo tak byla povolána jednotka rychlého nasazení Chorvatské armády pro eliminaci teroristů, čeští vojenští pyrotechnici pro eliminaci případného výbušného systému, čeští hasiči pro zajištění detekce a identifikace CBRN hrozeb a podporu všem dělala jednotka chorvatských hasičů, která zajistila stanoviště dekontaminace osob a techniky.

Nejprve do akce vyrazil SWAT tým, který na místo dopravil protiteroristický pásový robot MV-3 Hystrix. Poté co eliminovali tři teroristy a zabezpečili celý perimetr, nastoupili do akce naši vojáci, kteří bezpečně deaktivovali nastraženou výbušninu a za použití našeho vybavení (URAD 115) potvrdili přítomnost radioaktivních lá­tek.

Náš tým se rozdělil na dvě skupiny, přičemž jedna vyrazila do hot zóny zjistit rozsah radioaktivní kontaminace, provést radiační průzkum a identifikovat a charakterizovat radioaktivní látky použité k přípravě špinavé bomby. Druhá část týmu podpořila chorvatské hasiče na dekontaminačním stanovišti, kde jsme díky našemu vybavení (DC-3H-98 a CoMo 170) prováděli kontrolu nejen všech zasahujících, ale i rukojmích.

Podobně komplexní scénáře byly i zbylé tři, které jsme měli možnost si během cvičení vyzkoušet. Těmito scénaaři byly nebezpečný balíček, nález nelegální varny drog, nález nelegální laboratoře s přítomností bojových chemických látek a prekurzorů výbušnin.

Po ukončení každého scénáře následovalo vždy vyhodnocení jak ze strany cvičících, tak ale i od sponzorů a hlavně od instruktorů/tre­nérů, což byli profesionálové v daném oboru s letitou praxí.

Závěrem je nutno říci, že v porovnání s ostatními evropskými státy se HZS ČR nemá v oblasti detekce a identifikace CBRN rozhodně za co stydět a to jak po stránce taktické, tak i po stránce materiálního zabezpečení (ochranné prostředky, vybavení pro detekci CBRN rizik).

Sdílet