Pondělí 22. července 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Na likvidaci rozsáhlého požáru stodoly a roubenky v Lubně se podílelo osm jednotek hasičů

Hasiči z osmi jednotek požární ochrany se třinácti vozidly se v pátek 28. června 2024 v podvečer zapojili do likvidace rozsáhlého požáru stodoly a nedalekého domu v místní části Frýdlantu nad Ostravicí Lubno.

Požár byl na tísňovou linku ohlášen o půl šesté, k zásahu byli vysláni profesionální hasiči ze stanice ve Frýdku-Místku a dobrovolné jednotky z Lubna, Frýdlantu nad Ostravicí, Janovic, Vyšních Lhot, Raškovic, Nové Vsi a Bašky.

Už při – vzhledem ke stavu příjezdové cesty komplikovanému – příjezdu jednotek na místo události byl vidět černý sloup dýmu, stodola byla zcela v plamenech a hořel i nedaleký dům. Krátce po zahájení zásahu došlo k explozi propanbutanové láh­ve.

Prvotní úsilí hasičů se vzhledem k pozdní fázi požáru stodoly zaměřilo na hašení roubenky. Jednotky zasahovaly z vnějšku objektu i jeho vnitřkem několika vodními proudy, hasivo na místo události dopravovaly kyvadlově cisterny.

Velitel kromě samotné zásahové činnosti koordinoval i rychlé zajištění pitného režimu pro zasahující hasiče vzhledem k extrémně horkému počasí.

Pro dvě osoby velitel zásahu povolal psychosociální pomoc, kterou zajistil příslušník Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice Ostrava-Přívoz.

Hasiči museli rozebírat plechovou krytinu střechy, aby se dostali k jednotlivým ohniskům požáru a mohli ho účinně hasit.

Požár roubenky byl zlikvidován krátce před 21. hodinou, následovalo dohašení zbytků hospodářské budovy. Na místě zůstali do rána na dohled dobrovolní hasiči z Frýdlantu nad Ostravicí.

Na místě pracují vyšetřovatelé z řad hasičů i policie, kteří zjišťují příčinu vzniku požáru. Škoda jen na samotné roubence byla předběžně odhadnuta na 5 milionů korun.

Jakub Kozák
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet