Úterý 3. prosince 2024, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Nová hasičská zbrojnice pro jednotku jílovských hasičů stála více než 40 milionů, s financováním pomohly dotace

V pátek 22. 11. 2024 byla slavnostně otevřena nová hasičská zbrojnice pro JSDH Jílové u Prahy. Stavba trvala 17 měsíců a celkové náklady se vyšplhaly na 43,2 mil. korun. Město Jílové použilo na výstavbu, krom vlastních prostředků, i finance ze tří dotačních titulů.

Z evropských fondů získalo město skrze MAS Posázaví částku 16,125 milionu korun, 6 milionů získalo z dotace Generálního ředitelství HZS ČR a 3 miliony korun byly z dotace Středočeského kraje. Na vnitřním vybavení, které nebylo součástí rozpočtu stavby, se podílel i jílovský sbor dobrovolných hasičů, a to částkou 300 tisíc korun.

Slavnostního otevření se zúčastnila celá řada významných hostů v čele s hejtmankou Petrou Peckovou. Nechyběl ani senátor, v jehož obvodu se nová hasičárna nachází, Petr Štěpánek.

Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru zastupoval náměstek pro ekonomiku brigádní generál Slavomír Bell, Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje ředitel územního odboru Kladno plukovník Martin Vondra a HZS hlavního města Prahy vedoucí oddělení pro krizové řízení plukovník Štefan Molnár.

Centrum regionálního rozvoje ČR zastupovala ředitelka odboru IROP Mgr. Dana Čechová a MAS Posázaví ředitelka Bohunka Zemanová. Nechyběla ani celá řada starostů z okolí, zastupitelé místní samosprávy, státní i městští policisté, profesionální i dobrovolní hasiči z okolních stanic a sborů, ale i ti, co stavbu realizovali a dozorovali. Dorazili i někteří podnikatelé a zaměstnanci města.

Přítomné přivítal starosta města Pavel Pešek, který se ujal i úvodního projevu. Následoval ho velitel jednotky Dominik Kaše a samozřejmě i všichni významní hosté. V projevech připomněli historii sboru, přípravu a výstavbu nové hasičárny, ale i činnost místní dobrovolné jednotky, která v posledních letech vyjíždí pravidelně k více než 80 výjezdům ročně.

Zmíněna byla i účast jednotky na likvidaci následků letošních povodní v Olomouckém kraji v rámci odřadu středočeských hasičů. Ještě před přestřižením pásky byl přinesen zcela nový prapor, na který se složili sami členové sboru, a nadělili si tak předčasný dárek k oslavám 150 let od založení v příštím roce. Jak praporu, tak i hasičárně požehnali farář Miroslav Auxt a farářka Miroslava Zítová. Po přestřižení pásky následovala prohlídka celé zbrojnice.

V sobotu pak byla nejen nová zbrojnice, ale celý společný areál otevřen veřejnosti. Na jeho prohlídku dorazilo přes 600 obyvatel města i blízkého okolí, kteří si prohlédli zázemí i techniku hasičů. Kdo přišel, mohl vidět i vizualizaci dostavby profesionální stanice a chystanou výstavbu stanice ZZS. Tato další stavba by se měla co nevidět začít projektovat a její realizace je předpokládána v letech 2027 a 2028.

Nová hasičská zbrojnice splňuje vše pro zvládání krizových stavů. V první řadě umožňuje provoz při výpadcích dodávek elektrické energie, a to díky agregátu, který už 20 sekund po výpadku plně zásobuje budovu elektřinou. Může zde tak zasedat krizový štáb města a v přímé spolupráci s hasiči řešit mimořádné události. Nově vznikly i prostory na uskladnění prostředků pro nouzové přežití, jako jsou lehátka či přikrývky. Samozřejmostí je i velká školící místnost s dataprojektorem, která umožní teoretickou odbornou přípravu i několika desítkám lidí naráz.

Hasičárna se nachází ve společném areálu se stanicí HZS. Prostor mezi oběma základnami skýtá dostatek místa na odbornou i praktickou přípravu, na kterou sem jezdí jednotky z celého hasebního obvodu. Jelikož voda ze zpevněných ploch natéká do velké otevřené retenční nádrže, bude ji možno používat pro výcvik jednotek v podstatě do nekonečna.

Dešťová vod ze střech je sváděna do nádrže o objemu 25 tisíc litrů a je ji možno tankovat do hasičských cisteren pomocí vestavěného čerpadla o výkonu 1000 litrů za minutu. Přestane se tak k hašení používat voda pitná. Myšleno je i na úsporný provoz.

Na střeše jsou umístěny solární kolektory, které zajišťují ohřev vody. Ta může být využívána jak na osprchování po výjezdu, tak na přitápění objektu. Celou budovu je možno ovládat dálkově, zejména nastavovat teplotní režimy v jednotlivých jejich částech.

Při vyhlášení poplachu se budova automaticky odkóduje a rozsvítí se všechny prostory, které přímo souvisí s výjezdem. Jelikož je budova vybavena Fireportem, v obou šatnách a v garáži se na obrazovkách zobrazí potřebná data k události. Z reproduktorů, které jsou po celé budově, se tyto informace dostávají hasičům akusticky.

Zkrátka vše je přizpůsobeno k maximálně rychlému a dobře organizovanému výjezdu. To jistě ocení nejen samotní hasiči, ale především ti, co jejich pomoc potřebují.

Sdílet