Středa 30. dubna 2025, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Ministryně obrany Černochová v Otázkách Václava Moravce reprezentovala zkreslený pohled na pracovní dobu výjezdových hasičů

Hostem nedělního pořadu České televize Otázky Václava Moravce byla 27. dubna 2025 mimo jiné i ministryně obrany Jana Černochová. Ta se během debaty o odměňování vojáků z povolání zmínila, že vojáci pracují 40 hodin týdně a příslušníci bezpečnostních sborů „jen“ 37,5 hodiny týdně.

Fakticky měla ministryně pravdu, zákon 361/2003 o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů skutečně stanovuje základní dobu služby příslušníka na 37,5 hodiny týdně. Realita je však u výjezdových hasičů poněkud odlišná a právě Jana Černochová mohla v pořadu bezděky zastupovat obecnou zkreslenost pohledu na pobyt výjezdových hasičů v zaměstnání.

Ti na hasičských stanicích – popřípadě u zásahu – totiž stráví měsíčně 240 hodin. Pohotovost na pracovišti se však do výše zmíněné základní doby služby nezapočítává. Analýza, kterou si nechal napříč bezpečnostními a ozbrojenými sbory vypracovat ministr vnitra, však při porovnávání platů příslušníků započetla i peníze právě za služební pohotovost.

Směna výjezdového hasiče sestává ze čtyř bloků a tří přestávek.

První blok trvá od 7:00 do 12:00 hodin, na něj navazuje půlhodinová přestávka na jídlo a odpočinek, během které je hasič ve služební pohotovosti na pracovišti.

Druhý blok trvá od 12:30 do 17:30 hodin, opět na něj navazuje půlhodinová přestávka na jídlo a odpočinek, během které je hasič ve služební pohotovosti na pracovišti.

Třetí blok trvá od 18:00 do 23:00 hodin, na ten navazuje sedmihodinová přestávka na jídlo a odpočinek, během které je hasič ve služební pohotovosti na pracovišti.

Poslední blok trvá od 6:00 do 7:00.

Za hodinu služební pohotovosti na služebně mimo dobu služby má příslušník nárok na odměnu ve výši 35 %, a jde-li o den pracovního klidu ve výši 70 % poměrné části přiznaného základního tarifu, osobního a zvláštního příplatku, který připadá na 1 hodinu služby v kalendářním měsíci, ve kterém vykonává služební pohotovost.

V současné době řada příslušníků bezpečnostních sborů – především tedy hasičů, kde je objem pohotovostí na pracovišti největší – podala žalobu, na základě které se domáhá proplacení služebních pohotovostí tak, jako by skutečně vykonávali práci.

Nejvíce v bezpečnostních sborech berou hasiči, a to hlavně kvůli propláceným pohotovostem, kterých mají průměrně 80 hodin měsíčně. Na základních pozicích brali podle analýzy ministerstva vnitra v roce 2023 hasiči průměrnou mzdu 51 tisíc, policisté 43 tisíc a vojáci 46 tisíc korun.

Přečtěte siMinistr vnitra navrhuje zvýšit od července platy hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Ovšem jen formou příplatků a odměn

V jednom z dřívějších případů se soud zabýval činností hasičů právě v době pohotovosti na pracovišti a vyjádřil se tak, že je důležité, aby služební funkcionář zkoumal, co se v rámci služební pohotovosti děje. Soud se zabýval i tím, zda omezení po dobu pohotovosti není natolik zásadní, že je nutné ji považovat za pracovní dobu.

Sdílet