Vláda schválila návrh státního rozpočtu na rok 2026, pro dobrovolné hasiče je alokováno více než půl miliardy
Návrh státního rozpočtu na rok 2026 je sestaven s celkovými výdaji státu ve výši 2408,7 miliard Kč a příjmy 2122,7 miliard Kč.
Na rozdíl od návrhu rozpočtu z července se do schválené podoby dostaly i investiční dotace obcím pro jejich jednotky sboru dobrovolných hasičů.
Do investičních dotací patří například pořízení nové cisternové automobilové stříkačky z rámcové dohody, pořízení nového dopravního automobilu nebo přívěsu pro hašení. Součástí je i stavba nebo rekonstrukce požární zbrojnice.
Výdaje Hasičského záchranného sboru ČR jsou v něm navrhovány ve výši 17,2 miliard Kč, tj. nárůst o 8,6 % oproti schválenému rozpočtu na rok 2025.
Výdaje pro jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí jsou v návrhu pro rok 2026 zabezpečeny v celkové výši 510,4 milionů Kč.
Podle Hany Malé z odboru komunikace Ministerstva vnitra se peníze podařilo zajistit ze zdrojů ministerstva. Využívány jsou rozpočtové synergie s prostředky pro profesionální hasiče. Prakticky to znamená, že peníze budou alokovány podle reálné potřeby a možnosti reálného čerpání. Pokud budou dobrovolní hasiči v čerpání úspěšní, bude možné peníze dále navýšit.
MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky k situaci investičních dotací sděluje, že i přes probíhající intenzivní jednání v úrovni ministrů nejsou finanční prostředky určené na investiční dotační programy na dotace obcím pro jimi zřízené jednotky požární ochrany stále ještě zahrnuty do návrhu státního rozpočtu na rok 2026 v požadované výši.
Z tohoto důvodu ještě bohužel není možné vyhlásit dotační výzvy na rok 2026. MV-GŘ HZS ČR je připraveno dotační výzvy zveřejnit neprodleně, jakmile budou odpovídající prostředky zařazeny do návrhu státního rozpočtu.


