Neděle 23. ledna 2022, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Místo hasičů dostanou politici

Politici stojí před dilematem. Buď dostanou tisíce korun měsíčně přidány bezpečnostní složky státu, nebo tolik přidají sami sobě.

Poslanci o tom budou rozhodovat ve sněmovně už koncem listopadu. Do této situace je dostali senátoři, kteří využili hádku o platy policistů. Navrhli jejich zvýšení odložit o rok. V tomtéž návrhu však prosazují razantní zvýšení platů politiků, soudců a státních zástupců. Ty měly přitom až do konce roku 2006 zůstat „zmrazeny“. Pokud poslanci návrh schválí, vzroste od ledna měsíční plat poslance na 54 400 korun (ze 46 500) a ministra na 103 800 korun (z 88 400). Platy politiků by se vypočítávaly z trojnásobku průměrného platu zaměstnanců v nepodnikatelské sféře.

Reakce poslanců naznačují, že snaha senátorů zvednout plat politiků má šanci na úspěch. „Je pořád lepší dát stovky milionů korun na vyšší platy politiků než v budoucnu vyplácet desítky miliard korun na odchodném a rentách pro policisty, kteří odejdou ze služby,“ řekl MF DNES šéf lidovců Miroslav Kalousek.

Ivan Langer, stínový ministr vnitra ODS, uvedl, že roční odklad zákona pro policisty, který by zároveň znamenal vyšší platy pro politiky, ODS zřejmě podpoří. „Je to dilema. Nechceme teď přidávat policistům, ale návrh, aby se zároveň zvýšily platy politiků, nás zaskočil,“ řekl šéf poslanců US-DEU Vlastimil Ostrý.

Klíčový bude postoj ČSSD, která zatím prosazovala, aby policisté dostali už od ledna příštího roku k platu zhruba osm tisíc korun navíc. „Měli bychom na tom trvat. Zvýšení platů politiků by nám veřejnost neodpustila,“ tvrdí místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Podle šéfa sněmovny Lubomíra Zaorálka ještě o návrhu bude vyjednávat vládní koalice.

Když se ve sněmovně o platech policistů hlasovalo v říjnu, byl výsledek velmi těsný. Odložit zákon chtělo 84 poslanců, jen o jednoho více bylo tehdy proti. Senátor Jaroslav Kubera z ODS, který zvýšení příjmů politiků obhajuje, tvrdí: „Platy soudců, státních zástupců i politiků se několik let nepohnuly. A dopad do rozpočtu bude celkem zanedbatelný.“

Lidovecký šéf rozpočtového výboru sněmovny Kalousek navíc tvrdí, že když se nyní „rozmrazí“ platy politiků, aby byl zároveň odložen služební zákon pro policisty, mohou se pak zase platy zmrazit.

To má však háček. Mezitím by již platy politiků poskočily nahoru. „Nejlepší by bylo vrátit se v klidu k tomu, že bude podle původní představy platit služební zákon pro policisty,“ tvrdí ministr Škromach.

To by znamenalo, že průměrný plat policisty od ledna vzroste ze 24 na 32 tisíc korun měsíčně. Státní pokladnu by to v příštím roce stálo více než osm miliard korun. Jaký by mělo zvýšení platů politiků pro stát celkový dopad, to ještě Škromach v pátek nevěděl.

Zmrazení platů poslanců, senátorů i ministrů až do roku 2006 prosadila již minulá vláda Vladimíra Špidly. Argumentovala přitom tím, že stát musí spořit kvůli reformě veřejných financí a že politici by měli jít ostatním lidem příkladem.

Zdroj: iDnes

Tak k tomu se nedá už nic dodat. Soudruzi poslanci nás hodí přes palubu a raději přidají sobě. Vážení kolegové chce se mi zvracet.
Sdílet