Úterý 28. května 2024, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Páni poslanci děkujeme

Dnes proběhlo hlasování o platech hasičů a policistů. Jak dopadlo asi už víte. Podle očekávání dali poslanci přednost své kapse.20:00 – Aktualizace.

26.listopadu , 20:00

Pročetl jsem si záznam z jednání PSP a kupodivu jsem zjistil že ministr Sobotka, který „sedí“ na státní kase je na straně hasičů a policistů. Cituji z jeho projevu při dnešním projednávání zákona:

Sociální demokracie formulovala své stanovisko předem pro případ, že v této Poslanecké sněmovně získá podporu sněmovní verze zákona, která by odložila účinnost zákona o platu příslušníků bezpečnostních sborů a současně rozmrazila platy ústavních činitelů. Pro případ, že v Poslanecké sněmovně zvítězí tato verze zákona, sociální demokracie jednoznačně prohlašuje:

Za prvé. Nebudeme souhlasit s žádnými přesuny finančních prostředků z těch kapitol státního rozpočtu, do kterých byly tyto finanční prostředky přesunuty proto, aby mohl být aplikován zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. S žádnými přesuny finančních prostředků v rámci nyní schvalovaného zákona o státním rozpočtu nebude sociální demokracie souhlasit. Je to podmínka, která je kategorická, je to podmínka, která váže na souhlas sociální demokracie s tímto návrhem rozpočtu a přirozeně váže i na pokračování této vládní koalice. To za prvé.

Za druhé. Většinu těchto finančních prostředků, které již byly poskytnuty v rámci návrhu rozpočtu na příslušné kapitoly, navrhneme jako sociální demokracie, aby tyto finanční prostředky byly použity na navýšení nadtarifních složek, popřípadě tarifních složek platů příslušníků bezpečnostních sborů. I v případě, že Poslanecká sněmovna nyní rozhodne o tom, že zákon o platech příslušníků ozbrojených sborů bude odložen, sociální demokracie bude prosazovat, aby většina prostředků, která již byla v návrhu rozpočtu vyčleněna, byla použita na zvýšení platů příslušníků bezpečnostních sborů.

V obou variantách tedy dojde v příštím roce ke zvýšení platů příslušníků bezpečnostních sborů. Vláda má exekutivní nástroje, kterými je schopna zajistit zvýšení těchto platů v přiměřeném rozsahu i bez toho, aniž by od 1. ledna platil zákon o platech příslušníků bezpečnostních sborů.


Za třetí bych chtěl jasně deklarovat vůli sociální demokracie a po konzultaci s premiérem i vůli předsedy vlády této země navrhnout Poslanecké sněmovně – v případě, že dojde ke schválenísenátní verze – zákon, který vrátí platy politiků na původní úroveň, která je. Takovýto návrh vláda Poslanecké sněmovně předloží v případě, že by schválením senátní verze zákona došlo k dočasnému rozmrazení platů ústavních činitelů. Pokud jde o platy politiků, vláda v této věci má jasno a bude nadále uplatňovat svoji politiku, která je založena na zmrazení těchto platů do roku 2006 v rámci reformy veřejných rozpočtů.

Za čtvrté bych chtěl pro případ schválení varianty Senát jasně deklarovat, že vláda připraví během příštího roku novelu zákona o platech příslušníků bezpečnostních sborů, popřípadě související změny, které se týkají odměňování vojáků z povolání tak, aby v této oblasti byly nastaveny přiměřené a spravedlivé podmínky pro odměňování příslušníků ozbrojených sborů včetně příslušníků armády. Domníváme se jako sociální demokracie, že v této oblasti existuje společenský dluh, že odměňování těchto příslušníků je potřeba zlepšit a je v každém případě ve vládě sociální demokracie připravena prosazovat novelu zákona o platech, která během příštího roku využije toho, že účinnost bude odložena a připraví lepší a spravedlivější podmínky pro odměňování v této oblasti.


No uvidíme v lednu pane ministře.

26. listopadu

Zvýšení platů příslušníků bezpečnostních složek bude nejméně o jeden rok odloženo. Naopak od příštího roku dostanou přidáno soudci, státní zástupci a ústavní činitelé. Rozhodla o tom v pátek Sněmovna, když Senátem vrácený zákon podpořili kromě opozice také unionisté a lidovci.


Návrh připravili v Senátu občanští demokraté a lidovci, kteří chtěli za každou cenu o rok odložit účinnost zákona o služebním poměru. Zvýšení platů policistů, hasičů a dozorců mělo přijít státní pokladnu na 8 miliard korun jen příští rok, což lidovci považovali za rozpočtovou past.

Senátoři ale v tichosti do stejného zákona prosadili odmrazení platů ústavních činitelů. Ty byly zmrazeny před dvěma roky a neměly se zvyšovat až do konce roku 2006.

Poslanci v pátek návrh Senátu schválili, ale plánují, že si další růst platů co nejrychleji znovu zmrazí, a to na úroveň platů letošních. Předlohu prosadilo 109 ze 188 přítomných poslanců. Přijetí prosadily ODS, KDU-ČSL a US-DEU. Pro bylo také téměř 30 sociálních demokratů.
Sdílet