Pondělí 29. května 2023, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Výbuch při lakování

Výbuch výparů při lakování a následný požár v objektu chalupy v Borkovicích byl v úterý 25. 1. 2005 odpoledne příčinou dalšího výjezdu zásahové jednotky Sboru dobrovolných hasičů Veselí nad Lužnicí.

Jednalo se o požár v prostoru schodiště a podkroví v chalupě v Borkovicích čp.43. Naše jednotka byla na místě jako první, průzkumem bylo zjištěno, že hoří plechovky z lakem v přízemí pod schody, uhasili jsem je jedním proudem C. V prostoru schodů a podkroví bylo ohořelé dřevěné obložení, ale požár zde již samovolně uhasl. V podkroví doutnaly také matrace na sedací soupravě, vynesli jsme je ven z chalupy a uhasili proudem C. Společně s příslušníky ZJ HZS Soběslav (CAS-24 Liaz), která na místo dorazila chvilku po nás, jsme otevřením oken v celém objektu provedli odvětrání zakouřených prostorů a vyčkali příjezdu vyšetřovatele. Poté jsme se na pokyn velitele zásahu vrátili na základnu.

K požáru došlo dle vyjádřená majitele tak, že při lakování dřevěného obložení převrhl plechovku s lakem, jehož výpary vybuchly po zajiskření z elektrické vrtačky, s kterou pracoval. Výbuch byl tak silný, že vyvalil vchodové dveře i s futry. Majitel měl štěstí v neštěstí, protože kromě drobných popálenin neměl žádné závažnější poranění.

Průběh zásahu JSDH Veselí n.L.:
Datum zásahu: 25. 1. 2005
Počet zasahujících: 7
Technika: CAS-32 Tatra 148, DA-12 Avia
Vyhlášení poplachu: 16.36
Výjezd jednotky: 16.41
Příjezd k zásahu: 16.54
Zahájení zásahu: 16.54
Odjezd na základnu: 17.26
Příjezd na základnu: 17.38

Zřejmě skryté ohnisko způsobilo, že před osmou hodinou se rozezněl požární poplach znovu. Jednalo se o požár krovu chalupy čp.43 v Borko­vicích. Po příjezdu na místo již zasahovala jednotka HZS Soběslav (CAS-24 Liaz). Požárem byla zasažená celá konstrukce krovu. Naše jednotka na rozkaz velitele natáhla jeden proud z CAS-32 Tatra 148 a druhý převzala od HZS Soběslav z CAS-24 Liaz a prováděla lokalizaci z nastavovacích žebříků. Dále bylo nataženo vedení B na doplňování vody z CAS-32 Tatra 148 do CAS-24 Liaz, postaven osvětlovací stožár na DA-12 Avia včetně spuštění elektrocentrály Honda. Po vyprázdnění CAS-32 Tatra 148 následoval její odjezd na náves k rybníku, kde za pomoci plovoucího čerpadla Niagara byla doplněna (2×). Po lokalizaci požáru naše jednotka rozebírala střešní konstrukcí, sundávala betonové tašky a likvidovala jednotlivá ohniska požáru. Práci komplikoval mráz cca –8 stupňů. Po likvidaci požáru se naše jednotka na rozkaz velitele vrátila na základnu.

Průběh zásahu JSDH Veselí n.L.:
Datum zásahu: 25. 1. 2005
Počet zasahujících: 9
Technika: CAS-32 Tatra 148, DA-12 Avia, elektrocentrála Honda, plovoucí čerpadlo Niagara
Vyhlášení poplachu: 19.56
Výjezd jednotky: 20.02
Příjezd k zásahu: 20.12
Zahájení zásahu: 20.12
Odjezd na základnu: 23.09
Příjezd na základnu: 23.20

Stanislav Kaisler
velitel družstva JSDH Veselí nad Lužnicí
http://sdh-veseli.hyperlink.cz
Sdílet