Sobota 23. října 2021, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Zásah hasičů na lanovce

Horská služba a záchranáři evakuovali 144 lidí ze sedačkové lanovky, které se v neděli kvůli poruše zastavila ve středisku Ramzová v Jeseníkách. Lidé uvízli ve vzduchu, záchranáři a hasiči je snášeli pomocí speciálních žebříků a kladek.

„Kolem jedenácté se lanovka porouchala a zastavila během provozu. ´Lano´ bylo plné a tak jsme spolu s hasiči a obsluhou lanovky museli pomáhat sundávat lidi dolů. Trvalo to zhruba hodinu,“ popsal zásah náčelník horské služby Klimeš. Příčiny poruchy lanovky se vyšetřují.

Dolů na zem se lidé za pomoci záchranářů dostávali po speciálních žebřících nebo v evakuačních sedačkách na lanech. „Zásah se obešel bez zranění. Také díky poměrně dobrému počasí nebyli nějak podchlazení ani ti lidé, kteří se dostali na zem mezi posledními,“ popsal Klimeš.

Podle něj jsou podobné zásahy jesenické horské služby výjimečné už jen s ohledem na malý počet sedačkových lanovek v Jeseníkách. „Posledních pár let se opravdu něco podobného nestalo. I přesto naši pracovníci mají pravidelně cvičení, kde trénují i to, jak v podobných situacích pomoci,“ dodal Klimeš.

Podle operačního důstojníka hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje měl původně na místo přiletět také vrtulník ze základny v Bochoři. „Nakonec se ale hasičům a horské službě dařilo lidi dostávat dolů tak rychle, že to nebylo třeba. Jen jme museli svolat všechna naše lezecká družstva z kraje,“ popsal důstojník.

Podle něj zasahovali hasiči – lezci v podobné situaci letos poprvé. Na záchranné akci se podílely téměř tři desítky lidí.

Zdroj: iDnes, Novinky
Sdílet