Úterý 19. října 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

S JUDr. Vladimírem Mühlfeitem, předsedou hasičských odborů.

O služebním poměru hasičů, poslanci Kalouskovi a novém znaku HZS ČR. Rozhovor pro Alarm Revue.

* Před 15 lety, 10. února 1990, jste založili Odborový svaz hasičů. Služební poměr jste však v programu tehdy neměli. Proč jste za nový zákon vloni tolik bojoval ?
- Málem jsme zapomněli na 15. narozeniny svazu, ale občanku již máme. Od počátku jsme se snažili služebnímu poměru aspoň přiblížit, i když to kdekdo označoval za nesplnitelné. Po pěti letech jsme prosadili ozdravné pobyty a kompenzace pro lidi, kteří odcházeli ze zdravotních důvodů. Celý režim služebního poměru jsme docílili až v r. 2001, vedle platů jsme se konečně dotáhli i na úroveň sociálního zabezpečení policie. Další 3 roky jsme usilovali o nahrazení starého zákona novým, ale těsně u cíle jsme ztroskotali. Nový zákon by sice přinesl extremní zpřísnění již dnes přísných podmínek služby, ale premiér sliboval kompenzaci zvýšením platů a výsluh. Kdo by to měl obhajovat, když ne odbory?

* Poslanec Kalousek je podle loňských reakcí na odložení zákona nepřítel hasičských odborů č.1 ?
- Nikoliv, je to profesionál. Limit preferencí zvyšuje schopností vytěžit z českých poměrů maximum. Kampaní proti zákonu zabil několik much jednou ranou, od oslabení premiéra až po oslovení voličů. Měl i v něčem pravdu. Především však věděl, že platy a odchodné přitáhnou zájem veřejnosti. Hloupější platili volební kampaň, chytří ji měli v televizi denně zdarma. Nejchytřejšími nakonec stejně byli všichni zákonodárci. Jakoby náhodným spojením zákonů v Senátu nám peníze sebrali a sobě přidali. Kalousek odvedl nechtěný přebytek platu dětem po hasičích a policistech. Dal padesát tisíc a řekl, že to je jen záloha na další platby, dokud si poslanci platy opět nesníží. Bude tedy zřejmě nadaci přispívat pravidelně a navždy.

* Služební poměr však nepodpořily ani další strany. Jednali jste s nimi ?
- Samozřejmě. Mimochodem, v roce 2003 hlasovalo pro náš zákon nikoliv “jenom několik” poslanců ODS, jak nyní ODS tvrdí. Bylo jich 16. Vloni však již zvítězila stranická disciplína, takže i Langer a jeho 15 kolegů muselo otočit. Na jinou víru se však obrátilo také mnoho poslanců ČSSD a to bylo pro potopení zákona rozhodující. Komunisté chtějí služební poměr řešit. Kotrmelce nedělají. Unie svobody a KDU ČSL by nový zákon nejraději nechtěla vůbec. Soudím tak podle reakcí předsedy US Němce a lidoveckého ministra Šimonovského při našem jednání s vládou o platech v rozpočtové sféře.

* Zůstane zákon jen o rok odložen? Co uděláte, abyste napodruhé uspěli? – Ministr vnitra připravuje novelu, kterou v době tohoto rozhovoru přesně neznáme. Možná předčí Kalouskovy a Sobotkovy představy o úsporách, pokud chce zákon spustit za každou cenu. Tou by nemohlo být nic jiného, než zhoršení platů a výsluh. Vláda by se tak mohla vlichotit voličům, nabuzeným loňskou kampaní proti zákonu. Ze zákona by se ovšem mohl stát nevyvážený paskvil, nemluvě o nebezpečí „vylepšování“ v parlamentu. Tedy už možná ne loňské „co bylo slíbeno, bude dodrženo“, nýbrž letošní „co bylo slíbeno, na to zapomeňte“. Snažíme se domluvit s politiky i s odborovými subjekty, co v novele by bylo ještě přijatelné, a co by již bylo za hranicí únosnosti. Zatím pracovní verze nezná příplatky, přináší zhoršení kompenzací a rozbíjí platový systém, výjezdovým hasičům by nezaručovala navýšení platů.

* Ale údajně máte dostat vyšší tarify až o několik tisíc ?
- Ano. Ale výjezdový hasič by přišel nejenom o příplatek hodnostní, ale také o příplatek za dělenou směnu, za práci v sobotu a neděli, za přesčas, zkrátka by ztratil přes 20% dosavadního platu. Zvýšený tarif, pokud by domů nosil stejně peněz, jako dnes, natož kdyby to bylo dokonce méně, by nutně musel hodnotit jako provokaci papalášů, kteří mají obyčejné hasiče za hlupáky. Tlačíme na zrušení diskriminačního limitu 300 hodin přesčasů ročně, zahrnutých do platu směnových hasičů. Myslím, že vybojujeme návrat na 150 hodin, bude to ale i tak další faktor, snižující hodinovou mzdu. Spravedlivé by bylo dostat za každou odpracovanou hodinu průhledně zaplaceno a nehrát si na jakési paušály a limity, zahrnuté do platu. Potvrdí-li se naše obavy, že zákon bude velmi nevyvážený a směnové příslušníky až okrádající, možná by bylo lepší počkat, až si politici po volbách nově rozdají karty. Zákon by se pak mohl bez časového tlaku přehodnotit.

* To byste udělali pěkný kotrmelec, nebojíte se, že vás členové nepochopí ?
- Zatím říkám jen své názory, zdůrazňuji, že vycházím ze znalosti pouze neúplného, pracovního materiálu. Souhlasili jsme se zákonem, protože nám byla slíbena vyváženost práv a povinností. Pokud by slib nebyl dodržen a zákon by se obracel proti nám, šlo by o kotrmelec, nikoli však náš. Nepochopení našich členů se nebojím. Vědí, kdo je hájí a kdo je hází přes palubu.

* Můžete uvést aspoň pár příkladů, co se vám v novele a v zákonu nelíbí? – Změněný systém by přinesl ani ne poloviční platové navýšení, než bylo slibováno, ale garantované jen od velitele družstva výše. Související podvod s navýšením tarifů jakoby výměnou za zrušení příplatků jsem už vysvětlil. Na slušný výsluhový příspěvek by vznikl nárok po odsloužení až 35 let. To je vzhledem k enormně přísným nárokům na udržení zdravotní a fyzické způsobilosti výsměch hasičům. Na odchodné by museli směnoví příslušníci sloužit o 5 let déle, než dnes. Mimochodem, kritizuje-li pan Kalousek odchodné v řádu statisíců, zapomíná dodat, že on sám má již za jedno volební období, tedy za pouhé čtyři roky, nárok na 5 platů odchodného, t.j. bratru přes čtvrt miliónu Kč. Profesionální hasič musí na pětinásobek platu odsloužit přes 20 let a stejně mu to dá maximálně kolem 130 tisíc. A to nemluvím o tom, že poslanec končí proto, že už nedostal důvěru voličů, kdežto hasič proto, že je zdravotně, fyzicky i psychicky vyčerpán. Ale kromě peněz příslušníci hasičských záchranných sborů přijdou i o část společenské prestiže, založené na systému hodností. Ty se v § 218 odstavcem 1 pro všechny příslušníky ruší a odstavcem 2 zachovávají, ovšem jen pro generály. Jde nám však hlavně o závažnější chyby, např. § 42 odst.1 písm.d) obsahuje dokonce propouštěcí důvod, založený na presumpci viny, což je v rozporu s Ústavou České republiky. Takovými „drobnostmi“ se ovšem ministerský návrh novely zatím nezabývá, takže bychom se museli obrátit na Ústavní soud.

* Má být ministerstvo vnitra vyjmuto z připravovaných úspor veřejných financí?
- Šetřit je správné a nutné. Prvním krokem však má být hospodárnost. Tu vidím jinak, než ve snaze na jedné straně dusit rizikové příplatky a na druhé straně šít nové uniformy, nemluvě o zbytečném zavádění nového znaku HZS ČR. Ten přílbou připomíná spíše přílby whermachtu, než českých hasičů. Zatímco každá firma je hrdá na tradici svého loga, jehož hodnota s časem stoupá, HZS ČR z vlastní iniciativy a zbytečně mění svůj zavedený znak.

* Nebylo nutno znak změnit kvůli civilní ochraně a ženevským protokolům ?
- Na takovou blbost jste přišli sami, nebo jste si ji nechali od někoho nakukat? To by byl důkaz, aniž bych chtěl civilní ochranu podceňovat, že symbol trojúhelníku se některým lidem vtiskl až do mozkové kůry. Argument, že peníze, vyhozené za „přeznakování“ Sboru budou rozloženy do čtyř let, nic nemění na tom, že jde o výdaje zbytečné. Ještě chybí vypustit slovo hasičský z názvu Sboru, snížit početní stavy na výjezdu a můžeme rovnou vyzvat hasiče k demonstraci za odvolání generálního ředitele.

* Co loňský protest pražských hasičů a snahy o sjednocující platformu dobrovolné a podnikové požární ochrany? Není škoda být mimo tyto proudy ?
- Žluté stužky v Praze byly oprávněnou reakcí na odložení zákona, bylo to však jen plácnutí do vody. Platformy sjednocují lidi, kterým se něco nelíbí a chtěli by to změnit. Když narazí na legislativu, potřebu organizační práce, financí a další překážky, většinou vyšumí do ztracena. Změn zákonů nelze docílit bez spousty právnické práce, bez lobování mezi politiky, bez spojenectví v odborech a pod. V platformách bychom plýtvali prostředky a tříštili síly. Mluvit o dobrovolných hasičích jinak, než s velikým uznáním, naše členy neuslyšíte. Podnikoví hasiči bohužel mnohde skončili vůbec a jinde bojují o přežití. Mohou sice podle zákona o zlepšení svých podmínek vyjednávat, nad rámec výhod pro ostatní zaměstnance však do návrhu kolektivní smlouvy těžko něco prosadí, zvláště, když nejsou v odborech. Slušné podmínky myslím mají např. v Metru, nebo v Autoškodě Mladá Boleslav, takové elitní podnikové sbory však spočítáte na prstech jedné ruky.

* Co vzkážete našim čtenářům?
- Že jim děkuji za pozornost a těm, kteří mají internet, doporučuji vyhledat www.osh.cz, mohou se tam o naší činnosti dozvědět mnohem více, než z tohoto rozhovoru.

Rozhovor byl poskytnut pro časopis AlarmRevue. Zveřejněno se souhlasem JuDr.V.Mühlfeita
Sdílet