Čtvrtek 25. dubna 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Jihomoravští hasiči přivezli medaile ze Světových her

Deset medailí, z toho pět zlatých, přivezli čtyři jihomoravští hasiči ze Světových her v jihokorejském městě Daegu.

Čtyři sportovci – příslušníci HZS Jihomoravského kraje, byli součástí týmu českých hasičů, který se ve dnech 19. až 29. srpna zúčastnil prestižní mezinárodní soutěže oficiálně pojmenované World Fire Games. Tyto hry se konají jednou za dva roky střídavě se Světovými hrami policistů a hasičů. Mezi sedmi tisíci hasiči – sportovci z celého světa, byli v českém týmu v Daegu Stanislav Kalvoda, Radek Málek a Radim Vacula z brněnského územního odboru HZS JmK, stanice Lidická, a Ing. Josef Nečas z ÚO Blansko. Z celkových 15 zlatých medailí českého týmu Jihomoravané vybojovali pět zlatých, celkově získali 10 medailí. Stanislav Kalvoda se ziskem 7 medailí stal nejúspěšnějším sportovcem celé výpravy. Radek Málek a Stanislav Kalvoda v Koreji navázali na vynikající výkon na loňských Světových hrách policistů a hasičů v kanadském Vancouveru (Málek – 4 medaile, Kalvoda 3 medaile). Jihomoravané se dokázali prosadit také ve fyzicky mimořádně náročném běhu do schodů na tříkilometrové trati na Palgong Mountains, při kterém závodníci sahali až na dno sil. Mezi 190 závodníky Brňan Radim Vacula sahal na medaili a skončil v první desítce.

O zážitcích ze světových her se dnes jihomoravští hasiči v Brně podělili s novináři. Ing. Josef Nečas mj. uvedl, že v jednotlivých disciplinách se závodníci utkávali v tropických podmínkách při teplotách téměř 40 stupňů Celsia ve stínu a při takřka devadesátiprocentní vlhkosti vzduchu. Světové hry hasičů, které se letos uskutečnily v hornatém prostředí jihokorejského města Daegu, jsou obdobou letní olympiády. Ve městě se 2,5 miliony obyvatel se slavnostního zahájení zúčastnilo 50 tisíc diváků. Hasiči – sportovci z celého světa v Daegu soupeřili v téměř 70 disciplínách, kterým dominovala ryze hasičská soutěž T.F.A. (nejtvrdší hasič přežívá). Vítězství jednotlivců i týmů v této „královské“ disciplíně je vždy považováno za neobyčejný úspěch a slavnostní vyhlášení bývá skutečnou událostí a nezapomenutelnou podívanou. Českým borcům se i v neskutečně obtížných klimatických podmínkách jihovýchodní Asie podařilo potvrdit pověst absolutně nejlepších na světě, po vítězstvích v Liverpoolu 2008 a Vancouveru 2009 i letos čeští hasiči vystoupali na vítězné příčky. Dvě pětičlenná družstva HZS ČR obsadila první a třetí místo, favorizovaní hasiči z Brazílie vybojovali stříbrné medaile. Členem bronzového týmu v T.F.A. v Daegu byl Ing. Josef Nečas z Blanska.

V nejprestižnějším závodě her přitom startovalo téměř 300 hasičů, mezi kterými byli i 50letí borci. Podle mezinárodních pravidel této soutěže i v tropickém vedru závodili v zásahovém kabátu, přilbě a s dýchacím přístrojem na zádech. Mezi jednotlivými disciplinami závodu byl i běh na místní televizní věž. Ing. Nečas i ostatní jihomoravští hasiči zdůraznili, že při účasti na světových hrách nešlo jen o špičkové výkony a vzornou reprezentaci ČR, ale také o neformální kamarádství s kolegy ve světě. Vedle sportovního klání Jihomoravané stihli také návštěvu demilitarizované zóny mezi Jižní Koreou a KLDR.

Příštím vrcholným kláním budou Světové hry hasičů a policistů v roce 2011 v New Yorku. Světové hry budou velkolepou součástí vzpomínkových akcí k výročí událostí z 11. září 2001. Jihomoravští hasiči – sportovci se této světové akce vzhledem k současné ekonomické situaci zúčastní pouze v případě, že se jim podaří najít soukromé sponzory.

Stanislav Kalvoda, 34 let, hasič z povolání 3 roky, příslušník HZS JmK, územní odbor Brno, stanice Lidická, bývalý desetibojař, získal v Daegu: 4 zlaté medaile (hod oštěpem, skok o tyči, páka a veslařská štafeta) 3 stříbrné medaile (běh na 110 m s překážkami, hod diskem a kladivem),

Radek Málek, 41 let, hasič z povolání 18 let, příslušník HZS JmK, ÚO Brno, stanice Lidická, provozuje vysokohorskou turistiku, cyklistiku, od 14 let se věnuje kulturistice (letos vicemistr ČR a mistr Evropy v kategorii od 40 do 50 let). V Daegu ho v kulturistice rozhodčí poškodili a z medailových pozic odsunuli na 4. místo. Na Světových hrách vybojoval: zlatou medaili ze silového trojboje bronzovou medaili v páce 4. místo v kulturistice,

Ing. Josef Nečas, 34 let, hasič z povolání 11 let, příslušník HZS JmK, ÚO Blansko, dlouholetý úspěšný reprezentant okresu Blansko a JM kraje v soutěžích v požárním sportu, aktivnímu sportování se věnuje při výkonu funkce ředitele ÚO HZS Blansko. Na Světových hrách v Daegu získal: bronzovou medaili v kategorii družstev a celkové 4. místo v kategorii jednotlivců v T.F.A. 15. místo v běhu do schodů na tříkilometrové tra­ti

Radim Vacula, 29 let, hasič z povolání 7 let, příslušník HZS JmK, ÚO Brno, stanice Lidická, mezi sportovními disciplinami se aktivně věnuje zejména nejnáročnější disciplině T.F.A., v níž dosáhl řady předních umístění. V jihokorejském Daegu vybojoval: 11. místo v T.F.A. jednotlivců 7. místo v běhu do schodů na tříkilometrové tra­ti.

***Účastníci Světových her hasičů děkují HZS Jihomoravského kraje za vyslání do Jižní Koreje a zejména za finanční podporu, České asociaci hasičských důstojníků za pomoc, přípravu účasti na hrách a za skvělé sportovní soustředění před odletem v Ostravici, a Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra za finanční podporu. ***