Úterý 25. června 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Řidiči nerespektují výstražný signál u hasičských stanic

Světelnou výstražnou signalizaci, která upozorňuje na vyjíždějící hasičské vozy ze základen, spousta řidičů nerespektuje. Při úterních pěti cvičných výjezdech deset řidičů i přes blikající semafory jelo dál.

Ohrožují tím nejen sebe, ale i posádku hasičského vozu, která vyjíždí k požáru nebo třeba k nehodě, řekl Michal Procházka z dopravního inspektorátu Prahy 10. Bloková pokuta při nerespektování semaforu je na místě do 1000 korun, ve správním řízení do 2000 korun. „Je to bohužel hodně málo,“ uvedl.

Doba od výjezdu hasičského vozu k nehodě by neměla přesáhnout pět minut. „Kvůli takovým řidičům přijíždíme k zásahu pozdě,“ řekl ČTK Luboš Samec z pražského hasičského záchranného sboru (redaktor pozary.cz). I jemu se už stalo, že k vyprošťování člověka z nabouraného automobilu přijel o pár minut později

„To je potom k vzteku,“ poznamenal muž, který se svou jednotkou
zvítězil na letošním republikovém mistrovství ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Nemalé problémy způsobují někteří řidiči i při jízdě hasičů městem. „Kličkují před námi a nechtějí uhnout,“ vylíčil. Proto se hasiči rozhodli pomoci policii potrestat takové řidiče. Do některých vozů nainstalovali kamery, kterými auta natočí. Nahrávka potom poslouží jako důkazní materiál.
Sdílet