Pátek 26. unora 2021, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči znovu likvidovali požár prachových filtrů

Dne 23. 9. 2010 v 06:13 hod. byli hasiči informováni o požáru ve firmě s dřevovýrobou v obci Valašská Bystřice.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Valašského Meziříčí se dvěma cisternami, kterou posílila jednotka městských hasičů z Rožnova pod Radhoštěm a jednotka dobrovolných hasičů z Valašské Bystřice. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k požáru v technologiích odsávání pilin.

Ráno požár zpozorovala jedna ze zaměstnankyň, která informovala majitele firmy a ten také ihned přivolal na pomoc hasiče. Jako první dorazila místní jednotka dobrovolných hasičů, která zasahovala při požáru tohoto zařízení v posledních měsících už několikrát.

Po dojezdu profesionálů z Valašského Meziříčí byl veden útok na technologickou část prachového odlučovače pilin. Cílem bylo zabránit rozšíření požáru z prachových filtrů do centrálního zásobníku nebo do samotné dřevovýroby. Hasičům se podařilo požár rychle lokalizovat i zlikvidovat.

Dalším postupným ochlazováním technologií nedošlo k rozšíření plamenů a byly tak uchráněny další nemalé hodnoty majetku firmy. Hasiči soustavně kontrolovali technologie termokamerou a odhalovali případná skrytá ohniska nebo nebezpečná tepelně vyhřívaná místa. Část krytí odlučovače museli hasiči rozebrat. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Valašského Meziříčí bylo místo požáru ohledáno. Požár zachvátil část technologií odsávání a filtrů, a to necelou hodinu po zahájení ranního provozu. Požárem způsobená škoda byla vyčíslena na 1,1 mil. Kč. Zásahem hasičů se podařilo uchránit další majetek asi za 10 mil. Kč. Příčinou vzniku požáru je s největší pravděpodobností technická závada nebo odlétnutí žhavé čistice během výroby.

Podobný požár postihl firmu na začátku měsíce června letošního roku. Po požáru bylo ve firmě instalováno zcela nové zařízení na odlučování prachu a pilin, které bylo dnešním požárem zase zničeno.

mjr. Ivo Mitáček, Mgr. Bc.
tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

Sdílet