Pátek 24. března 2023, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Speciální cvičení složek IZS při železniční nehodě u Tlumačova

Dne 6. 10. 2010 v 10:15 hod. bylo vyhlášeno speciální taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému (IZS) Zlínského kraje. Námětem letošního největšího krajského cvičení záchranářů byla těžká železniční dopravní nehoda a účastnilo se jí asi 200 osob. 115 patřilo mezi záchranáře a policisty, asi osm desítek osob představovalo zraněné figuranty.

Při plánování podobných cvičení se soustřeďujeme na témata, která odráží aktuální hrozby nebo problematické situace velkého rozsahu. V minulosti jsme takto cvičili např. při úniku velmi nebezpečné chemické látky, při aktivaci nástražného výbušného systému, u zřícení budovy s větším počtem osob nebo při dopravních nehodách s hromadnou přepravou osob.

Účelem tohoto rozsáhlého cvičení bylo prověřit činnost hasičských záchranných sborů při likvidaci následků dopravní nehody železniční soupravy a dodávky. Byl zřízen štáb velitele zásahu, nácvik třídění zraněných a jejich základního ošetření. Činnost štábu velitele zásahu se soustředila na koordinaci činnosti všech zúčastněných složek IZS, vysílání zraněných do zdravotnických zařízení, informování médií a postižených osob.

Cílem cvičení pak bylo prověřit dojezdové časy všech povolaných a zasahujících složek IZS, stejně jako prověřit samotnou akceschopnost jednotek požární ochrany. Procvičovaly se taktické postupy při zásahu, a to v součinnosti zapojených základních i ostatních složek IZS. Procvičovala se také samotná práce štábu velitele zásahu, fungování psychosociální pomoci obětem mimořádné události. Cvičení také ověřilo např. i systém evidence osob a zraněných.

***V dopoledních hodinách došlo na železničním přejezdu v Tlumačově k simulované velmi těžké dopravní nehodě mezi osobním vlakem a dodávkou. Následkem střetu vlak vykolejil. Při nehodě zemřely dvě osoby, dalších několik desítek bylo zraněno. Svědci události ohlásili na tísňovou linku 112.

Operační důstojník HZS Zlínského kraje neprodleně informoval zdravotnickou záchrannou službu a Policii ČR. Na místo byly vyslány čtyři jednotky profesionálních hasičů z Otrokovic, Zlína, Kroměříže a Uherského Hradiště. K posílení bylo povoláno také sedm jednotek dobrovolných hasičů obcí Tlumačov, Otrokovice, Hulín, Kvasice, Napajedla, Mysločovice a Bělov. K železniční nehodě vyjeli také drážní hasiči z Přerova i Olomouce.

Jako první na místo dorazila hlídka Policie ČR, jejíž příslušníci se primárně zajímali o zraněné v dodávce i ve vlaku. Sami také potvrdili závažnost události s velkým počtem zraněných. Postupně přijely jednotky hasičů i zdravotníci.

Vzhledem k rozsahu události se velení ujal velicí důstojník směny ze Zlína, který zřídil svůj štáb velitele zásahu a nechal na místo povolat psychologa HZS Zlínského kraje. Záchranáři se okamžitě pustili do záchrany zraněných osob, do jejich vyprošťování, třídění, prvotního ošetřování a vynášení raněných z místa nehody. Profesionální hasiči se soustředili na vyprošťování zaklíněných osob, které se dařilo dostávat postupně ven pomocí speciálních nástrojů a hydraulických zařízení. Na pronikání do vagónů museli hasiči často použít pily nebo další speciální řezací, střihací nebo štípací nástroje. Místo nehody jsme museli zabezpečit také proti případnému požáru.

Během zásahu bylo zjištěno, že převrácená dodávka převáží nebezpečný radioaktivní materiál. Okamžitě byla vyhrazena nebezpečná zóna a měření potvrdilo přítomnost zářiče. Na zajištění nebezpečné látky byl povolán výjezd kolegů z chemických laboratoří Frenštát pod Radhoštěm.

Dobrovolní hasiči se zapojili do odnášení zraněných do určených shromaždišť, kde se jim dále věnoval odborný zdravotnický personál. Po nutných ošetřeních byli pacienti připravováni k transportu do zdravotnických zařízení v celém kraji.

Psycholog hasičů i policie si na tak rozsáhlou událost povolali členy posttraumatických intervenčních týmů, kteří následně pomáhali v poskytování odborné péče postiženým osobám i jejich rodinným příslušníkům.

Příslušníci Policie ČR se postarali o řízení ochromené dopravy, bezproblémové najíždění a vyjíždění vozů záchranářů k místu nehody, ale také o vykázání nežádoucích osob, kteří se přišli na neštěstí podívat. Další důležitou úlohu naplňovala policie při evidenci osob z nehody a při samotném šetření události.

Jen záchrana zraněných, jejich vyproštění a vynesení do bezpečí zabrala hasičům devadesát minut. Hasiči volili nejrůznější způsoby vyprošťování i pronikání přes překážky vagonů. Pro mnohé hasiče to byla vůbec první zkušenost s podobným zásahem a přinesla mnoho nových poznatků. V dnešním cvičení nešlo jen o záchranu dospělých osob, ale také dětí a invalidních osob.

Do cvičení se zapojil také celý tým odborných pozorovatelů, paramediků hasičů nebo i figurantů, kteří tak mohli sami prožít cvičení s osobní účastí, prožitkem a bezprostředním kontaktem se záchranáři. Aktivně prožité a získané zkušenosti budou dále vyhodnocovány a budou sloužit pro další zlepšování práce záchranářů i složek IZS.***

Seznam zúčastněných složek IZS

HZS ZLK Stanice C3 Zlín CAS 24/2500/250 – M1T 1 + 3
CAS 24/2000/120 – M2T 1 + 3
PKN – S1 1 + 1
VEA 1 + 1 Stanice P1 Otrokovice CAS 24/2500/250 – M2T 1 + 5 Stanice C1 Kroměříž CAS 24/2500/250 – M1T 1+3 Stanice C1 Uherské Hradiště CAS 24/2500/250 – M2T 1+3 Dokumentarista (tiskový mluvčí) HZS ZLK Škoda Felicia 1 + 0 Psycholog HZS ZLK Škoda Fabia 1 + 0

JHZSP SŽDC Přerov Olomouc CAS 24/2500/400 – S3V 1 + 3
VEA 1 + 1
AJ AD 28 1 + 1
CAS 15/2500/400 – M2Z 1 + 3 JSDHO Tlumačov CAS 24/2500/400 – S2Z 1 + 4 JSDHO Otrokovice CAS 8/2000/0 – L1R 1 + 4 JSDHO Hulín CAS 20/4000/200 – S3R 1 + 4 JSDHO Kvasice CAS 24/3500/200 – M2R 1 + 5 JSDHO Napajedla CAS 8/2000/0 – L1R 1 + 4 JSDHO Mysločovice CAS 16/2000/500 – M1Z 1 + 4 JSDHO Bělov CAS 24/3500/200 – M2R 1 + 4 PČR Otrokovice, Zlín Osobní a dodávkový automobil 5× 24 ZZS Otrokovice, Zlín RV 1×, RLP 1× 5

Cvičení složek IZS bylo uskutečněno za významné podpory Zlínského kraje

mjr. Ivo Mitáček, Mgr. Bc.,tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

Sdílet