Pondělí 8. března 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Dobrovolní hasiči změří dovednosti ve Vranově

Atraktivní soutěž v praktických dovednostech připravují na sobotu 23. října brněnští dobrovolní hasiči ve Vranově u Brna.

Prohloubení specifických dovedností členů jednotek SDH je hlavním cílem soutěže O putovní pohár starosty Okresního sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Brno-město. Čtrnáctý ročník se tradičně uskuteční v sobotu 23. října od 10 hodin ve Vranově u Brna.

Pořadatelem klání je odborná rada velitelů Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Brno–město. Soutěž je koncipována tak, že zúčastněná družstva projíždějí s hasičským vozidlem po uzavřené trati a na šesti stanovištích plní jednotlivé disciplíny, u nichž se hodnotí čas a správnost provedení. Disciplíny simulují různé situace, se kterými se hasiči mohou setkat u opravdového zásahu, například odstranění překážky z cesty, vyproštění zraněné osoby, poskytnutí předlékařské pomoci nebo utvoření hadicového vedení a zásah vodou.

Protože soutěžící hasiči musí absolvovat celou soutěž ve výstroji a výzbroji předepsané pro zásah, je první soutěžní disciplínou rychlé a správné ustrojení do této zásahové výstroje. Kromě praktických dovedností musí všichni soutěžící prokázat i teoretické vědomosti v připraveném tes­tu.

Zajímavá soutěž je rozdělena do kategorií podle použité zásahové techniky (DA – dopravní automobil nebo CAS – cisternová automobilní stříkačka). Závodníci musí být starší 18 let a šestičlenná družstva mohou tvořit muži i ženy. Zvláštní cena je ale připravena pro nejlepší družstvo složené ze šesti žen nebo z pěti žen a jednoho muže – strojníka. Vítězné družstvo v každé kategorii (DA a CAS) se do příštího ročníku stane držitelem putovního poháru starosty OSH ČMS, diplomy, věcné ceny a poháry získají první tři v každé kategorii. Družstvo s nejmenším počtem trestných bodů bude vyhodnoceno jako nejdovednější.

Start soutěže se uskuteční v 10 hodin na louce v horní části Vranova, nedaleko startu a soutěžní trati je zajištěno i parkování. Do soutěže je zatím přihlášeno 27 družstev ze 14 sborů dobrovolných hasičů. Zúčastnit se mohou další zájemci, pokud splní podmínky ke startu a vyplněnou přihlášku na místě odevzdají do 9.30 hodin.

por. Mgr. Jaroslav Haid
tiskový mluvčí
HZS Jihomoravského kra­je

Sdílet