Pondělí 25. března 2019, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner scott OK

Svíčka bez dozoru mohla skončit tragédií

Dne 30.10.2010 v 06:37 hod. byli hasiči informováni o požáru v bytovém domě ve Slušovicích.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze Zlína s jednou cisternou a automobilovým žebříkem, kterou posílily jednotky dobrovolných hasičů obcí Slušovice a Vizovice. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k požáru v jednom z bytů.

Požár zjistili sousedé, kteří v domě ucítili kouř a zavolali na pomoc hasiče. Jako první dorazili místní dobrovolníci, následováni profesionály ze Zlína.

Dobrovolní hasiči násilím a sekerou vypáčili dveře a pronikli do bytu. Ve tmě bytu našli omámenou a zašpiněnou osmapadesátiletou majitelku, kterou hned vytáhli ven. Hasiči zjistili požár v jedné z obytných místností, který byl už částečně uhašen. Hasiči místo požáru překontrolovali a zabezpečili proti případnému dalšímu rozhoření. Celý byt museli hasiči odvětrat.

Žena se nadýchala nebezpečných zplodin hoření a byla jí přivolána na ošetření posádka zdravotnické záchranné služby. Po prohlídce byla pacientka odvezena do nemocnice k vyšetření.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů ze Zlína bylo místo požáru ohledáno. Požár vznikl v jednom z pokojů a zasáhl především část nábytku. Požár se v uzavřeném prostoru rozhořel a následně také utlumil po spotřebování vzdušného kyslíku. Žena spící uvnitř se probudila a pravděpodobně se i pokusila zbytky požáru hasit pomocí zahradní konvičky s vodou. V zakouřeném bytě se nadýchala zplodin hoření.

Požár způsobil škodu asi za 90.000 Kč na zničeném vybavení a kouřem poškozených místnostech. Zásahem hasičů se podařilo zabránit případnému rozšíření požáru a ochránit další majetek bytu za 2 mil. Kč. Příčinou vzniku požáru byla s největší pravděpodobností nedbalost při ponechání hořící svíčky bez dozoru.

Dušičkový víkend se znovu připomíná také problematikou hrozících požárů z hořících svíček. Tento případ může být varováním pro veřejnost, především však ale skutečností, že nebyl daleko od případné tragédie.

mjr. Ivo Mitáček, Mgr. Bc.
tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

Sdílet
Banner Partner: Nordex 970x150 Cobra OK