Pondělí 29. května 2023, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Nová technika hasičů na Vysočině

V měsíci březnu začaly hasičům v kraji Vysočina sloužit tři nové rychlé zásahové automobily (RZA), které byly pořízeny na konci roku 2004.

Nová vozidla jsou umístěna na stanicích, které jsou předurčeny k zásahům – především u dopravních nehod – na dálnici D1. Jedná se o stanice Humpolec, Jihlava a Velké Meziříčí. (Úsek dálnice, který „patří“ hasičům kraje Vysočina je od 64 do 162 km)

Vozidla jsou „posazena“ na podvozku Toyota LandCruiser 120 s dieselovým motorem o obsahu 3000 cm3 o výkonu 122 kW s točivým momentem 410 Nm. Cena jednoho vozidla je 2,3 mil. Kč.

Hasičům při práci u dopravních nehod bude pomáhat příslušenství, které je výbavou těchto vozidel. Mezi ně patří mj. motorová pohonná jednotka vyprošťovacího zařízení, vyprošťovací zařízení, kam patří například vyprošťovací nůžky, rozpínací nástroj a lineární rozpínací válec. Další výbavou je vysokotlaké vodní hasicí zařízení s nádrží na vodu o objemu 120 l, které umožňuje přisávat do vody smáčedlo, které zvyšuje účinek vody při hašení. Ve výbavě nechybí ani prostředky pro poskytnutí první pomoci, stabilizaci vozidel a ochranné prostředky hasičů. Vozidla jsou také vybavena vyprošťovacím lanovým navijákem.

por. Mgr. Denisa Štursová, HZS kraje Vysočina, tisková mluvčí
Sdílet