Pondělí 8. března 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Jihočeští hasiči jsou ve volejbalu nejlepší v republice

Profesionální hasiči z celé České republiky se sjeli dne 9. 11. 2010 do jihomoravského Hodonína, aby se zde utkali ve dvoudenním Přeboru Hasičského záchranného sboru České republiky ve volejbalu, a zjistili kdo je letos nejlepší.

A jihočeští hasiči, kteří již několik let pravidelně bojují o medaile, nemohli ani zde chybět. V posledních letech vždy přivezli bronzové medaile. I proto jejich cesta a cíle směřovaly k minimálně stejným metám.

Sestava týmu HZS Jihočeského kraje : Václav Svach (ST), Ctibor Cabadaj (TA), Miroslav Ferdan (JH), Jiří Struháček a Michal Škampa (oba ČK), Milan Hořava, Jan Vachek, Vít Nevšímal a Veronika Kolářová (všichni ČB)

Celkem se zde letos prezentovalo 10 týmů z jednotlivých HZS krajů a jeden tým ze Slovenska jako host, konkrétně z Trnavského kraje. Týmy byly rozděleny do dvou skupin.

Do skupiny A byly nasazeny loňský vítěz z Moravskoslezského kraje a vloni čtvrtý kraj Vysočina. K nim byly nalosovány HZS krajů Libereckého, Středočeského, Pardubického a dále slovenský tým.

Do skupiny B byly nasazeny druhý a třetí tým z loňska – Olomoucký kraj a právě Jihočeši. K nim los přiřadil HZS kraje Ústeckého, Královéhradeckého a domácí tým Jihomoravský.

Jihočeši vstupovali tedy do zápasů ve skupině B jako jeden z jejich favoritů. A svoji roli také od začátku potvrzovali. Když postupně porazili všechny tři přilosované soupeře v poměru 2:0, bylo jasné, že jim postup do semifinále přeboru neunikne. Stejně tak si pak počínal i jejich poslední soupeř ve skupině, vloni druhý tým z kraje Olomouckého. Jejich vzájemný zápas jen určil pořadí, z kterého do dalších bojů o medaile postoupí. Jihočeši prohráli první set, ale nakonec tento zápas otočili, vyhráli 2:1 a postupovali z prvního místa.

Ve skupině A byly boje o poznání dramatičtější a vyrovnanější. Do konce posledního zápasu nebylo jasné, které dva týmy postoupí. Nakonec došlo k velkému překvapení, kdy loňský vítěz – HZS Moravskoslezského kraje skončil ve skupině třetí a nepostoupil. Čekal ho jen boj o 5.-8 místo. Do závěrečných bojů tedy postoupil z prvního místa kraj Liberecký a z druhého kraj Vysočina.

Druhý den boje pokračovali tedy zápasy o celkové umístění. V prvním semifinále porazil Liberecký kraj svého soupeře z kraje Olomouckého 2:1 a těšil se na finále.

V druhém semifinále nastoupili Jihočeši, proti svému „tradičnímu soupeři“ z kraje Vysočina. Oba soupeři se velice dobře znají a téměř pravidelně proti sobě hrají v závěrečných fázích na těchto soutěžích důležité zápasy. Jihočeši mají velmi kladnou vzájemnou bilanci. A i tady se do svého soupeře zakousli a nakonec ho po dramatickém boji přehráli 2:1. Postoupili tak do vytouženého finále!!

Pořadatelé následně přestavěli hřiště na centrální kurt, aby všichni diváci viděli poslední dva zápasy přeboru.

Nejprve nastoupili k boji o 3.místo poražení semifinalisté – kraje Olomoucký a Vysočina. Opět byl k vidění velice vyrovnaný zápas. Tým z Vysočiny, který měl i větší počet hráčů a mohl tudíž i střídat, však v prvním setu na svého soupeře nestačil a prohrál. V setu druhém se ale rozehrál a až do koncovky vedl. Ovšem tam Olomoucká šestice hráčů zabrala a nakonec dotáhla set i celý zápas do vítězného konce. Zaslouženě se radovali z bronzového stupně.

A pak už jen přišlo na řadu velké finále.

Kraje Jihočeský a Liberecký proti sobě – každý z nich na opačné straně republiky, v každém týmu dva reprezentanti, ovšem oba se stejným cílem : vyhrát.

Od prvních míčů byla vidět velká snaha všech zúčastněných hráčů. Bohužel Jihočeši trochu ztráceli. Bylo to hlavně vidět na horší hře v poli. Povedlo se jim srovnat až v samém závěru setu na 22:22, jenže bohužel, pak třikrát neuhráli na smeči a prohráli set 22:25.

V setu druhém zlepšili obranu, začalo se dařit na příjmu a v poli a i v útoku byli lepší. To vše přineslo ovoce a set vyzněl pro Jihočechy, kteří tak srovnali

Musel přijít rozhodující třetí zkrácený set. Vše podstatné se stalo hned v úvodu, kdy Jihočeši nastoupili a svoji výbornou hrou si vytvořili náskok 4 bodů, který dále udržovali. Strany se otáčeli za stavu 8:4 pro Jihočeský tým. Jejich tlak na soupeře neustával a když posledním míčem vytloukli blok Liberce, vypukl na straně Jihočechů gejzír radosti a štěstí.

Jihočeši to překvapili nejen sebe, vyhráli a stali se vítězem této soutěže na republikové úrovni opět po dlouhých pěti letech.

Pořadí Přeboru HZS ČR ve volejbalu

 1. HZS Jihočeského kraje
 2. HZS Libereckého kraje
 3. HZS Olomouckého kraje
 4. HZS kraje Vysočina
 5. HZS Moravskoslezského kraje
 6. HZS Jihomoravského kraje
 7. HZS Středočeského kraje
 8. HZS Ústeckého kraje
 9. HZS Královéhradeckého kraje
 10. HZS Pardubického kraje
 11. HZS Trnavského kraje (Slovenskoú

Vendula Matějů
HZS Jihočeského kraje

Sdílet
Přiložené soubory
vysledky.pdf zobrazit online PDF 73 kB