Pondělí 1. března 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Dobrovolníci z Rescue Teamu znovu úspěšní

Dne 17. 11. 2010 ve 13:45 hod. byli hasiči požádáni o pomoc při záchraně zraněné ženy z lesa u Tesáku.

Operační středisko HZS Zlínského kraje obdrželo informaci z tísňové linky 112 o zranění ženy v lese u Tesáku v Hostýnských vrších. Mělo se jednat o zlomeninu nohy v hůře přístupném místě kopcovitého terénu.

Informace byla okamžitě předána na zdravotnickou záchrannou službu a o pomoc byl neprodleně požádán také partnerský tým dobrovolných záchranářů z Rescue Team Hostýnské vrchy, který v lokalitě nahrazuje horskou službu.

Do pátrací a záchranné akce se zapojili dva členové týmu, kteří do terénu vyjeli svým novým čtyřkolovým vozidlem s přípojným vozíkem. Jeden z členů týmu obdržel z operačního střediska telefon oznamovatelky, se kterou dále upřesňoval místo nehody.

Při pátrání se nejdříve nepodařilo členům zdravotnické záchranné služby najím místo události, neboť jejich pohyb v terénu byl velmi omezen možnostmi výjezdového vozidla. Další pátrání převzali dobrovolní záchranáři, kteří s terénní čtyřkolkou byli schopni projet daleko hlouběji do lesa.

Asi po čtyřiceti minutách od ohlášení události se podařilo záchranářům z Rescue Team Hostýnské vrchy najít skupinku osob, ve které byla jedna zraněná starší žena. Místo pomoci bylo v náročném terénu v lokalitě přírodní rezervace Smrdutá, kde byla navíc průjezdnost ztížena právě probíhající těžbou dřeva.

Pětičlenná skupinka amatérských archeologů se vydala do terénu za málo známými úkazy. Při pohybu po kamenech upadla asi sedmdesátiletá žena, která utrpěla zlomeninu kotníku. Všichni členové skupiny zůstali s ní a až do příjezdu záchranářů jí poskytovali útěchu i teplo.

Dobrovolní záchranáři zraněnou nohu fixovali a následně ženu naložili na transportní přívěsný vozík. Po dohodě se zdravotníky přejela posádka s lékařem do Chvalčova, kam byla pacientka z terénu transportována. Pod Tesákem si ji následně převzal do péče lékař a nechal ji přepravit do nemocnice.

Tým dobrovolných záchranářů si tak připsal další úspěšnou záchrannou akci. Po rozšíření jejich služeb na celoroční pomoc je také na podobné akce daleko častěji využíváme. Jejich osobní a místní znalost terénu je nenahraditelná, což už mnohokrát prokázali nejen při společných cvičeních, ale hlavně při úspěšných záchranách a pátráních po zraněných i pohřešovaných osobách v kopcích u Hostýna.

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje

Sdílet