Pátek 26. unora 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči zabránili ekologické havárii

Dne 18. 11. 2010 v 10:23 hod. byli hasiči informováni o znečištění toku ve Valašském Meziříčí. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Valašského Meziříčí s jedním zásahovým vozem, s velitelským autem s rozšířenou výbavou a s protichemickým kontejnerem.

Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k úniku oleje do dešťové kanalizace a následně i do řeky Bečvy.

Hasiči byli na místě zásahu do tří minut od výjezdu. Průzkumem bylo zjištěno znečištění přítoku dešťové kanalizace a k ohrožení vody v řece Bečvě. Velitel zásahu rozhodl o umístění sorbčních hadů i o natažení záchytné norné stěny přes hlavní tok řeky.

Hasiči nejdříve položili sorbční hady na kanalizační přítok do řeky Bečvy a následně na hlavní tok položili nornou stěnu. Dalším průzkumem bylo zjištěno, že olej pochází se starých strojů, které byly stěhovány v nedaleké firmě v předcházejících dnech. Ze strojů došlo k úniku oleje a následným deštěm se látka dostala do kanalizace.

Hasiči zabránili dalšímu ekologickému ohrožení a uchránili hlavní tok řeky Bečvy. Zachycovaná olejnatá látka byla hasiči zasypávána sorbenty a následně sbírána z vodní hladiny na likvidaci.

O události jsme informovali zástupce životního prostředí a pro další šetření jsem odebrali vzorky uniklé látky. Likvidace úniku zabrala hasičům asi hodinu práce.

mjr. Ivo Mitáček, Mgr. Bc.
tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

Sdílet