Čtvrtek 4. března 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

HZS Libereckého kraje bude mít nového ředitele

Současný ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje plk. Ing. Josef Zajíček opustí na základě svého rozhodnutí v úterý 30. listopadu 2010 po téměř sedmi letech své místo v čele profesionálních hasičů. Jeho místo zaujme od 1. prosince 2010 současný náměstek pro IZS a operační řízení plk. Ing. Roman Hlinovský.

Plk. Ing. Josef Zajíček působil u Hasičského záchranného sboru ČR od 1. října 1987, kdy nastoupil jako pracovník oddělení státního požárního dozoru územního odboru Semily. Poté vykonával řadu dalších funkcí – náčelník oddělení státního požárního dozoru, velitel stanice Semily, zástupce velitele jednotek.

V roce 2002 byl ustanoven do funkce náměstka krajského ředitele pro IZS a operační řízení. V této funkci působil téměř dva roky. Za tuto dobu se mu podařilo zásadním způsobem zmodernizovat informační technologie v rámci celého HZS kraje a připravit podmínky pro vybudování a zabezpečení provozu Telefonního centra tísňového volání 112 v Liberec­kém kraji.

Koncem roku 2003 uspěl ve výběrovém řízení a 1. ledna 2004 byl jmenován do funkce ředitele Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, kterou vykonával téměř sedm let. V této pozici zásadním způsobem ovlivnil činnost HZS Libereckého kraje nastavením priorit v oblasti represe, prevence, ekonomiky i v oblasti personální. Pod jeho vedením došlo k zásadní obměně a modernizaci vozového parku, především mobilní požární techniky jednotek HZS kraje.

Zasadil se také o modernizaci zásahové techniky u jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí. Za jeho působení se také výrazně zlepšila komunikace a spolupráce se starosty obcí s rozšířenou působností Libereckého kraje.

Je nositelem čestné medaile HZS ČR „Za zásluhy o bezpečnost“ a řady dalších čestných a pamětních medailí.


Plk. Ing. Roman Hlinovský vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě, obor požární technika. Příslušníkem Hasičského záchranného sboru České republiky je od 1. prosince 2004, kdy byl přijat do funkce náměstka krajského ředitele pro IZS a operační řízení. V oblasti požární ochrany však pracuje již od roku 1988, kdy nastoupil k Hasičskému záchrannému sboru podniku Spolana, a.s., v Neratovicích, kde se z funkce hasič vypracoval až na velitele jednotky.

Je nositelem ocenění HZS ČR medaile „Za statečnost“, a to za zásahy na úniky chlóru při povodni ve Středočeském kraji v roce 2002, a medaile prezidenta ČR za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů „Za zásluhy III. stupně“, kterou obdržel v letošním roce za řízení jednotek požární ochrany a složek integrovaného záchranného systému při záchranných a likvidačních pracích při srpnové povodni v Libereckém kraji.

Jako pravidelný dobrovolný dárce krve získal bronzovou, stříbrnou i zlatou Medaili prof. MUDr. Jana Janského, která se dává za 40 odběrů.

por. Mgr. Iva Michalíčková
tisková mluvčí
HZS Libereckého kraje
Sdílet