Čtvrtek 28. října 2021, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči v Kuněticích vzpomínali

V sobotu 4. června 2005 hasiči v Kuněticích na Pardubicku uspořádali čtvrtý ročník soutěže „Memoriál Jaroslava Horáka“ spojený s oslavami výročí 120 let od založení SDH Kunětice.

Soutěž proběhla na hasičském hřišti pod Kunětickou horou, na kterou je ze soutěžního areálu opravdu hezký výhled. V disciplíně Požární útok dle pravidel požárního sportu soutěžilo 5 družstev žen, 9 družstev mužů a 3 družstva veteránů (nad 35 let). Tři nejlepší družstva z každé kategorie se navíc utkala v tzv. superfinále, kde zvítězilo družstvo z libovolné kategorie, které docílilo nejkratšího času.

Sbor dobrovolných hasičů v Kuněticích funguje celých 120 let, mimo období první a druhé světové války, kdy byla spolková činnost zakázána. Hasiči v Kuněticích jsou velmi aktivní, pořádají veškeré společenské a kulturní dění v obci, akce pro děti, plesy a ostatní zábavu. Zúčastňují se soutěží požárního sportu v pardubickém kraji i mimo něj. Soutěžní družstvo patří mezi špičku v bývalém pardubickém okrese. Již čtvrtým rokem jako vzpomínku na svého člena, pana Jaroslava Horáka, který „hasičině“ a práci s mládeží věnoval celý svůj život, pořádají „Memoriál Jaroslava Horáka“. Pan Horák byl dlouholetým funkcionářem sboru, referentem mládeže a členem i vedoucím odborné rady mládeže při OSH Pardubice.

Ačkoli počasí soutěži příliš nepřálo, závodníci bojovali s nasazením všech sil a nepřízeň počasí jako by neexistovala. Před zahájením závodů předvedli profesionální hasiči z Pardubic ukázku vyproštění osoby z havarovaného vozidla a ve statické ukázce automobilový žebřík AZ 30 Camiva na podvozku Renault. Při závěrečném nástupu a vyhodnocení výsledků došlo též na předání pamětních listů a medailí členům SDH Kunětice při příležitosti výročí 120 let od založení SDH.

Výsledky soutěžního klání:

Ženy- 1. Kunětice, 2. Čeperka st. , 3. Srch
Muži- 1. Kunětice, 2. Strašov, 3. Čeperka
Veteráni- 1. Kunětice, 2. Čeperka, 3. St, Hradiště

Superfinále vyhrálo družstvo „Turboveteránů“ z Čeperky a dle zpráv, které roznášejí hasičské tamtamy z okolí, bude pohár, který za vítězství obdrželi, reklamován, protože jeho objem je 4 litry a v Čeperce po prolití 15 litrů nezjištěné kapaliny nebyl pohár ještě stále plný…

Text a foto: Jan Kratochvil ml.
Sdílet