Neděle 28. unora 2021, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Dopravní nehoda byla jen cvičením

Dne 28.11. bylo provedeno prověřovací cvičení naší jednotky. Celé cvičení probíhalo v utajení. Členové jednotky do poslední chvíle nic nevěděli. Nejdříve bylo potřeba zajistit odpovídající vozidlo, které sehnal Vláďa Papež.

Pomocnou ruku při realizaci cvičení nabídnul pan Lukáš Tláskal z Asociace dobrovolných záchranářů. Neváhali přijet k nám do Čechtic až z Roztok u Prahy. Pánové a dámy z asociace namaskovali figuranty. Maskovaná zranění vypadala velmi věrohodně. Po nezbytných přípravách jsme se odebrali mezi obce Křivsoudov a Černičí, kde jsme připravený osobní automobil naaranžovali do polohy na pravém boku a opřené o strom. Vše vyšlo do posledního detailu, až na počasí. Byla hrozná zima a foukal poměrně silný vítr. Z tepla zásahového oblečení jsem ani trochu nezáviděl figurantům uvnitř auta. Nezbývalo než zavolat na operační středisko a vyhlásit poplach.

Po vyhlášení poplachu už za tři minuty vyjíždí jednotka v počtu sedmi hasičů. Po příjezdu na místo svědek události navádí hasiče k místu události. Je znatelně rozrušen a snaží se dostat do blízkosti vozidla. Je vykazován z místa události, ale neuposlechl výzev, tak je odveden jedním z hasičů mimo. Jeho nevybíravý slovník umocňoval realitu cvičení. Mezitím již probíhá předlékařská první pomoc dvěma dospělým osobám a jednomu dítěti uvnitř vozu. Zvracení, tepenné krvácení, otevřená zlomenina nohy, krvácení z uší a nosu jsou tak reálná, že chvilkami se zdá, že nesleduju cvičení, ale reálný zásah. Po vyproštění osob je zásah ukončen. Místo bylo uklizeno a vrátili jsme se všichni do tepla hasičské zbrojnice, kde byl celý zásah rozebrán.

Vysvětlili jsme si chyby, které nastaly během cvičení a já díky tomu vím kam svěřovat další z mnoha školení, které nás v budoucnosti čekají.

Tímto chci poděkovat všem, kteří mi s přípravou cvičení pomohli zejména členům Asociace dobrovolných záchranářů a klukům z jednotky za vzorný přístup k cvičení. Je vidět že naše činnost má smysl.

Fanda Kletečka

Sdílet