Pondělí 19. dubna 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Po střetu auta s autobusem zemřel mladý řidič

Dne 28. 12. 2010 v 18:31 hod. byli hasiči požádáni o pomoc po těžké dopravní nehodě u Kostelan nad Moravou.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uherského Hradiště s jedním zásahovým vozem a později i speciálním protichemickým autem. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že mezi obcí Staré Město a Kostelany n. Moravou došlo k tragické dopravní nehodě mezi osobním autem zn. Fiat Punto a autobusem.

Mladý řidič nezvládl jízdu v autě a četlně se střetl s protijedoucím linkovým autobusem. Řidič autobusu se nejdříve snažil střetu vyhnout, ale tragédii nešlo zabránit. Při následné havárii do pooraného pole se snažil hlavně autobus udržet na kolech a nepřevrátit ho. Osobní auto skončilo v příkopu, autobus zastavil asi třicet metrů daleko.

V osobním autě na místě nehody podlehl svým těžkým a devastujícím zraněním mladý dvaadvacetiletý řidič. Jeho spolujezdec utrpěl zranění. V autobuse cestovalo asi pětadvacet osob, nikdo nebyl zraněn.

Ze záchranářů jako první na místě zasahovala posádka zdravotnické záchranné služby. Lékař si převzal do své péče zraněného spolujezdce z osobního auta a po nutném ošetření ho odvezl do nemocnice.

Hasiči zajistili vraky aut proti případnému požáru. U autobusu došlo k poškození palivové nádrže a k úniku nafty. Počáteční snaha o utěsnění nádrže tmelem nebyla účinná, a proto si velitel vyžádal výjezd protichemického speciálu. Po jeho dojezdu hasiči přečerpali asi 200 litrů paliva do náhradních nádob.

Po dobu vyšetřování tragické události hasiči nasvětlovali místo výkonnými agregáty a po zadokumentování vyprostili z vraku zdemolovaného vozu tělo řidiče. Po dobu zásahu složek integrovaného záchranného systému byla omezena průjezdnost na komunikaci. Hasiči asistovali při vyprošťování a nakládání vraků. Při prohlídce autobusu se následně pořezal na ruce jeho řidič, kterému lehké zranění hasiči ošetřili na místě.

Při dopravní nehodě došlo také k poškození pomníčku jiné tragické nehody, která se stala v minulosti na tomto místě.

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet