Sobota 23. října 2021, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Blesk zapálil střechu domu bez bleskosvodu

Dne 11. 7. 2005 v 18:15 hod. byli hasiči vysláni k požáru rodinného domu v obci Stříbrnice.

Na místo okamžitě vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uherského Hradiště se dvěma vozidly, kterou posílily jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí Stříbrnice a Buchlovice. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že na rodinném domě došlo k rozsáhlému požáru střechy po zásahu bleskem.

Hasiči společně rozvinuli několik proudů vody a snažili se požár rychle lokalizovat. Zásahem se podařilo zabránit rozšíření požáru na obytné místnosti domu. Požár zasáhl celou střechu nad hospodářskou i obytnou částí domu, kde museli hasiči zasahovat v dýchacích přístrojích. Při požáru se zřítila celá střecha hospodářského stavení a hořící trámy poškodily i značnou část uskladněných věcí. Hasiči a sousedé vynášeli společně nábytek a osobní věci z domu, které tak bylo nutné chránit před průsakem dešťové vody a vody použité při hašení. Prohlídkou celé půdy bylo zjištěno rozsáhlé poškození všech střešních trámů objektu a poškození střešní krytiny.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Uherského Hradiště bylo místo požáru ohledáno. Vyšetřovatel zjistil, že jednaosmdesátiletá majitelka domu nejdříve uslyšela při bouřce velmi silnou ránu ve střeše a následně vznikl požár. Při úderu blesku do střechy utrpěla seniorka silný šok a z domu narychlo utekla do bezpečí jiného domu své rodiny v obci. Pro její velmi špatný psychický i zdravotní stav byl na místo vyslán vůz zdravotnické pomoci. Lékař ženu prohlédl a konstatoval, že v případě zhoršení stavu bude muset být odvezena do nemocnice k hospitalizaci.

Příčinou vzniku požáru byl úder blesku do střechy hospodářské budovy. Dům nebyl opatřen bleskosvodem a po dřevěné střeše se požár rychle šířil. Způsobené škody byly vyčísleny na 300.000 Kč. Dům je za současného stavu neobyvatelný, a proto žena zůstane i nadále u své rodiny.

kpt. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet