Středa 27. října 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči měli plno práce v Elektrárně Opatovice, škoda byla vyčíslena na 30 milionů

Příčiny vzniku požáru, který vypukl v neděli po 15. hodině v Elektrárně Opatovice, nejsou ještě přesně známy. Dle vyšetřovatelů jsou stanoveny tři verze vzniku požáru – technická závada na pásovém dopravníku, technická závada na elektroinstalaci a nedbalost. Stále probíhá upřesňování výše škody. V tuto chvíli je škoda předběžně vyčíslena na 30 milionů korun.

Dne 7. srpna 2005 v 15:14 hodin byl na operační středisko hasičů oznámen požár v opatovické elektrárně. Na místo ihned vyjeli profesionální hasiči z Pardubic a Hradce Králové, dále zde zasahovala jednotka podniku Elektráren Opatovice.

Jelikož se jednalo o rozsáhlý požár, byly na místo přivolány i jednotky sboru dobrovolných hasičů ze Starých Ždánic, Čeperky a Opatovic nad Labem.

Jednalo se o požár pásového dopravníku v podzemních prostorách. Hustý dým, jedovaté zplodiny, neznámé prostředí, ztížené odvětrávání – to vše jsou faktory, které ztěžovaly práci hasičům při likvidaci požáru. Hasiči museli používat dýchací přístroje. Obtížná a složitá byla i taktika velení při zásahu. Příčina vzniku požáru je předmětem dalšího vyšetřování. Úder blesku nemůžeme potvrdit.

Škoda nebyla dosud vyčíslena, ale bude pravděpodobně několik milionů korun. Hasičům se podařilo dostat požár pod kontrolu v 17:26 hodin.

Hasiči poté museli dohasit ještě několik ohnisek požáru na přepravníkovém kanálu v délce 30 metrů a odčerpávali vodu z třetího podzemního podlaží. Hasiči se zpět na základnu vrátili ve 22:52 hodin. Jednotka hasičů Elektrárny Opatovice místo požáru střežila až do ranních hodin, a to z toho důvodu, aby nedošlo k opětovnému zahoření.

por. Bc. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet