Neděle 19. srpna 2018, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner mototruck OK

Novinka u pardubických hasičů

Nákupem defibrilátoru se rozšiřuje možnost pomoci zraněnému

Pardubičtí hasiči mají nyní k dispozici poloautomatický defibrilátor LIFEPAK 500. Tento přístroj umožňuje nastolit normální srdeční rytmus při komorové fibrilaci nebo při srdeční příhodě. Defibrilátor je s dalším zdravotnickým materiálem umístěn ve výjezdovém vozidle Mercedes, které je předurčeno na dopravní nehody.

Každý hasič absolvoval speciální školení a je oprávněn poloautomatický defibrilátor použít. Hasiči jsou mnohdy u událostí jako první a nyní mohou nabídnout ještě odbornější pomoc postiženým osobám, a tím zvýšit jejich šanci na záchranu.

„Pro terén je včasná defibrilace definována do 5 minut od ohlášení události. Úspěšnost přežití při tomto stavu klesá každou minutu o 10%. Při provedení včasné defibrilace za zmíněných 5 minut je úspěšnost přežití 50 %. Po okamžitém ohlášení události jsme schopni pokrýt centrum města,“ říká Richard Kubát, hasič a student vyšší odborné školy, obor diplomovaný zdravotnický záchranář.

Právě v centru města jsou situovány budovy, ve kterých je velká koncentrace osob – například administrativní budovy, supermarkety, nádraží, kina, divadla atd. „Přístroj sám vyhodnotí srdeční rytmus a doporučí buď elektrický výboj nebo srdeční masáž,“ upřesňuje hasič Richard Kubát.
Nákupem defibrilátoru se opět rozšiřuje možnost pardubických hasičů okamžitě poskytnout odbornou pomoc.


nstržm. Vendula Horáková
Sdílet
Banner JB Transformatoren 970x150