Čtvrtek 2. prosince 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Za požár v přírodě mohl opět lampión štěstí

Dne 28. 2. 2011 vyjížděli profesionální i dobrovolní hasiči opakovaně na hlášené požáry v přírodním prostředí. Slunečné dny vylákaly do přírody řadu lidí a hasiči museli hned řešit několik případů. Během tří hodin pondělního odpoledne to byly tři požáry.

16:22 – Rataje

Jednotka profesionálních hasičů z Kroměříže vyjela s jednou cisternou, posílena o jednotku dobrovolných hasičů z obce Rataje, na hlášený požár stohu. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k požáru stohu v blízkosti remízku s porostem.

Hasiči požár začali likvidovat a zabránili rozšíření plamenů do okolí. Po příjezdu zástupce družstva bylo rozhodnuto, že se stoh nechá postupně vyhořet. Po částečném uhašení na místě zůstala jednotka dobrovolných hasičů, která místo dále hlídala. Stoh byl na ploše asi 10 × 30 metrů a byl z části již rozebrán.

Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn. Požárem způsobená škoda byla odhadnuta asi na 40.000 Kč. Příčinou vzniku požáru je nevyloučený úmysl neznámé osoby a případ je nadále v šetření policie.

14:28 – Halenkov

Jednotka profesionálních hasičů ze Vsetína vyjela se svou cisternou, posílena o jednotku dobrovolných hasičů z Halenkova, na hlášený požár louky. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k požáru trávy na louce.

Dobrovolní hasiči na místo přijeli do pěti minut od výjezdu a rychlým zásahem se jim podařilo zabránit dalšímu rozšíření požáru po louce. V silnějším větru bylo nutné rychle jednat. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Valašského Meziříčí bylo místo požáru ohledáno. Požár samotný zasáhl plochu asi 10 × 40 metrů. Majitelé nedalekého rodinného domu se přiznali, že pro děti pouštěli lampion štěstí. Lampion však vlivem nevhodných klimatických podmínek, a hlavně větru, nestoupal a spadl na louku. Následovalo zapálení suché trávy, kterou se jim nepodařilo uhasit. Přestupkové jednání bylo vyřešeno na místě v blokovém řízení.

13:39 – Pržno

Jednotka profesionálních hasičů ze Vsetína vyjela se svou cisternou, posílena o jednotku dobrovolných hasičů z Jablůnky, na hlášený požár louky. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k požáru suché trávy.

Příjezd hasičů do náročného terénu byl prodloužen a s pomocí místního občana bylo místa zásahu dosaženo asi po dvaceti minutách. Požár se ve větru rozšířil na plochu asi 40 × 30 metrů, kde vyhořela suchá tráva. Hasiči požár postupně dohasili a zabránili jeho dalšímu rozšíření nebo vznícení. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn. Požárem způsobená škoda nebyla pro potřeby hasičů vyčíslena.

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet