Čtvrtek 21. unora 2019, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner hts jirny vole ne žádný slabý 970 OK

Pozdě objevený požár

Dne 9. 10. 2005 deset minut před jednou hodinou ranní byl poměrně pozdě, až po vyšlehnutí dvoumetrových plamenů z okenních otvorů, svědky nahlášen požár půdního prostoru bytového domu na Pirtteho náměstí ve Svobodě nad Úpou – Dolním Maršově pod hotelem Prom.

Operační středisko HZS Trutnov vyhlásilo II. stupeň požárního poplachu. K události jsou vyslány jednotky HZS Královehradeckého kraje ze stanice Trutnov a SDH obcí Pec pod Sněžkou, Horní Maršov, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky, Trutnov- Horní Staré Město. Pro zajištění pohotovosti je na stanici HZS Trutnov (odkud vyjela téměř celá jednotka) povolána jednotka SDH města Úpice.

Na místě se provádí průzkum a rozvinutí útočných vodních proudů v dýchací technice. Po příjezdu všech jednotek dochází k získání dostatečného množství sil a prostředků. Pod střešní konstrukcí je v půdním prostoru obrovský žár, který znemožňuje účinné přiblížení vnitřní cestou. Další útočný proud je tedy veden i okenním otvorem zvenku.
Požárem je zasažen prostor v místě vestavěného půdního bytu a jeho okolí. Požár se šíří poškozenou podlahou zasaženého prostoru do podlaží pod ním. V půdním prostoru se daří nasazenými proudy srazit plamenné hoření, prostor ochladit a požár tím lokalizovat.
Je přistoupeno k rozebírání zasažené mezistropní konstrukce mezi půdou a bytem pod ní. Ta se vlivem prohoření propadá do bytu o podlaží níž. Trosky zasahují hasiče pracující v oblasti bytu a prověřují jejich stabilitu. Hasiči v půdním prostoru zase uvízli na okamžik na obnažených trámech. Je provedeno stržení zbylé mezistropní konstrukce a postupnějším rozebíráním a obnažováním části konstrukcí je zajištěn přístup ke všem zbylým ohniskům požáru, který je tímto likvidován. Jednotky se vracejí po pětihodinovém boji s živlem zpět na své základny.

Vyšetřovatelem byla stanovena jako příčina požáru, který způsobil půlmilionovou škodu, hra dětí s otevřeným ohněm.

FOTO: Hlinka Tadeáš a Holeček Václav SDH Horní Maršov
Sdílet
Banner CARent 970 OK