Sobota 20. července 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Požár haly v areálu firmy Transform v Lázních Bohdaneč způsobil škodu za osm milionů korun

Dne 30. března v 15.11 hodin byl dobrovolným hasičem z Lázní Bohdanče zpozorován a následně nahlášen na operační a informační středisko hasičů požár v areálu firmy Transform v Lázních Bohdaneč.

Na místo ihned vyjelo 12 hasičských jednotek (2 profesionální, 8 dobrovolných jednotek a 2 jednotky hasičů podniku Semtín a Paramo). V areálu firmy na zpracování plastového odpadu hořel z dosud nezjištěných příčin uskladněný materiál (výrobky). Firma sídlí přímo na sídlišti a tak byli okamžitě informováni obyvatelé sídliště Na Lužci a obyvatelé sousední obce Rybitví, aby neotvírali okna a zbytečně nevycházeli ven.

Černý hustý dým ohrožoval obyvatele zhruba 70 minut. Přesně takovou dobu bojovali hasiči až s desetimetrovými plameny. Zplodiny hoření jsou jedovaté, v případě požáru plastů se jedná obzvlášť o jedovatý dým. Jaké množství uskladněných výrobků z plastu hořelo se nyní zjišťuje. Příčinu i přesnou výši způsobené škody nyní zjišťují jak hasičští, tak policejní vyšetřovatelé. O události byli informováni i pracovníci životního prostředí.

K likvidaci požáru hasiči používali pěnu. Na místo dorazily i speciální hasičské pěnové automobily z podniku Paramo a profesionálních hasičů z Chrudimi. Škoda byla předběžně spolumajitelem firmy odhadnuta na 8 milionů korun.

Požár ještě v tuto chvíli není zcela zlikvidován (18.45 hodin). Místo události budou do ranních hodin hlídat místní dobrovolní hasiči. V poslední březnový den bude na požářiště dopraven i speciálně vycvičený pes na vyhledávání hořlavých kapalin, který vyšetřovatelům pomůže s vyšetřováním.

Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet