Čtvrtek 20. června 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

FOTO: Při tragickém požáru uhynulo několik sportovních koní

Dne 2. 4. 2011 v 03:23 hod. byli hasiči informováni o rozsáhlém požáru stodoly a ustájení koní v obci Hulín.

Na místo vyjely jednotky profesionálních hasičů z Kroměříže, Holešova a Zlína, které posílily jednotky dobrovolných hasičů z Hulína, Holešova, Břestu a Kurovic. Ze Zlína na místo navíc vyjel velicí důstojník směny a řídicí důstojník území. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k rozsáhlému požáru stodoly a k tragickému úhynu sportovních koní v ustájení.

Už od počátku nahlášení informace na tísňovou linku hasičů bylo zřejmé, že se jedná o rozsáhlý požár. Byl proto vyhlášen II. stupeň požárního poplachu a na místo vyrazili profesionální i dobrovolní hasiči z okolí.

Majitel stájí nad ránem zjistil požár a snažil se zachránit především ustájené sportovní koně. Celý objekt byl zasažen požárem a v nebezpečném prostředí se mu podařilo otevřít jen pár stání. Z plamenů pomohl ven třem koním. Dalším asi pěti koním už pomoct nedokázal.

První cisterna profesionálních hasičů z Kroměříže byla na místě požáru za sedm minut od výjezdu ze stanice. Velitel zásahu následně potvrdil rozsáhlý požár a vyžádal si výjezd dalších posilových vozů. Požárem zasažená plocha byla v této době už na ploše asi 30 × 40 metrů. Plameny šlehaly nad celou budovu a dosahovaly výšky asi 15 metrů.

Hasiči postupně rozvinuli několik útočných proudů a požární útok byl veden z několika stran. Za neustálé kyvadlové dovážky vody a napojení na hydrantovou síť se hasičům podařilo intenzivním hašením požár lokalizovat asi po sedmdesáti minutách.

Na jedné straně objektu se hasičům podařilo uhasit uskladněné seno v přístavcích, na druhé straně zase zabránit rozšíření požáru přes střechy do sousedních objektů. Po sražení plamenů se hasiči dostali i do hořící stodoly a ke zničeným stáním jednotlivých koní.

aktualizace

05:15

Během požáru došlo k výraznému narušení objektu i jednotlivých konstrukcí stavby. Část stavebních prvků byla hasiči stržena, u dalších hrozilo zřícení, a to včetně boční a štítové stěny. Nebezpečný prostor byl vyhrazen páskou a byl zde zakázán vstup.

05:30

Při průzkumu ve zničených stájích nalezli hasiči zatím tři mrtvé koně. Prohledávání nadále pokračuje. Majitelé sportovních koní a zničených objektů se psychicky zhroutili. Velitel zásahu nechal na místo povolat psycholožku HZS Zlínského kraje a členy psychosociálního intervenčního týmu, aby společně poskytli svou pomoc zdrzeným rodinám.

06:30

Hasiči v troskách zničené stáje nalezli tělo čtvrtého mrtvého koně. Nadále pokračují dohašovací práce, rozebírání zničených konstrukcí stodoly a vynášení zasažených uskladněných zemědělských potřeb.

Na místě tragického a ničivého požáru pracuje krajský vyšetřovatel hasičů ze Zlína, který sbírá prvotní informace. Komunikace s majiteli je prozatím z pochopitelných důvodů velmi obtížná a jejich svědectví bude provedeno až ve vhodnou dobu. Podrobné ohledání místa požáru je plánováno nejdříve na dopolední hodiny, a to až po celkovém uhašení požáru a zabezpečení prostoru. Předběžně odhadnutá škoda na majetku dosahuje asi 2 mil. Kč.

07:30

Hasiči z Kroměříže střídají u požáru sloužící směnu. Nadále zde zůstávají také jednotky dobrovolných hasičů a společně likvidují požár. Nejdříve bude vyváženo zničené seno z přístavků, a to s pomocí techniky zemědělců. Následovat bude stržení zničených konstrukcí a nestabilních stěn stodoly. Teprve poté bude požár celkově dohašen a zlikvidován. Až po likvidaci požáru budou vytažena těla mrtvých koní. Odhadujeme, že to hasičům může zabrat celé dopoledne.

10:00

Vyšetřovatelé hasičů i policie provedli prvotní odborné ohledání místa požáru. Následuje vyklízení zasaženého prostoru a uvolnění dalších míst pro následné detailnější ohledání a pro případné zajištění důležitých stop. Po vyčištění prostoru bude použit speciálně cvičený pes pro vyhledávání akcelerantů hoření po požáru. Vyšetřovatelé prověřují všechny možné verze vzniku ničivé a tragické události.

Vyšetřovatel hasičů rovněž upřesnil informace o ustájených koních. Při požáru byli tři koně zachráněni majitelem, přičemž jeden z koní utrpěl popáleniny a je zraněn. V plamenech nakonec došlo k uhoření čtyř koní, jejichž těla hasiči při průzkumu nalezli.

12:00

Bylo dokončeno vyklízení místa s uskladněným a zničeným senem. Zde vyšetřovatelé zahájili druhou etapu vyšetřování a hledání stop za pomoci speciálně cvičeného psa. Postupně jsou vylučovány různé možnosti a příčiny vzniku požáru. Dosavadní šetření nevylučuje možnost úmyslného jednání neznámé osoby.

14:00

Cvičený pes ukončil svou práci na požářišti a vyšetřovatelé odebrali několik stop pro další odborné a laboratorní zkoumání. Případ je tak nadále v šetření policie pro nevyloučené úmyslné založení požáru.

Hasiči dál pokračují v rozebírání zničených střešních konstrukcí stodoly, které hrozí zřícením. Pomocí pil rozřezávají ohořelé trámy, které postupně sundávají. Dalším problémem je poškozená boční stěna, která i nadále hrozí zřícením. Po zvážení všech možností pomoci se hasiči rozhodli, že stěnu zabezpečí trámy proti pádu a následně jeřábem vytáhnou mrtvá zvířata z požářiště.

Toto opatření má napomoci k rychlému vyřešení akutní situace a předejít stavu, kdy by majitel nebyl schopen zajistit úkony vůči uhynulým zvířatům. Ta se i nadále nachází v nebezpečném prostoru do kterého je obecně zakázán vstup.

14:20

Na místo požáru vyjel speciální vyprošťovací vůz profesionálních hasičů ze stanice Otrokovice. Pomocí jeřábu budou hasiči vytahovat mrtvá zvířata z nebezpečného prostoru vyhořelé stáje. Operační důstojník HZS Zlínského kraje zajistil dojezd nákladního vozidla kafilérie, které převeze uhynulé koně do příslušného asanačního podniku.

15:40

Velitel zásahu si nechal na místo požáru vyslat automobilovou plošinu ze stanice Holešov, ze které budou snadněji hasiči rozebírat zničené konstrukce střechy. Práce hasičů tak pokračují stále naplno.

11. dubna 2011

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet