Pondělí 19. března 2018, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner MEVA OK

Malý pásový nakladač Cat 289C

Malý pásový nakladač Cat 289C s vertikálním zdvihem je smykem řízený nakladač určený pro jednoduché zemní práce nejen v omezeném prostoru. Systém zavěšení podvozku spolu s pásy zajišťuje možnost použití v nejrůznějších terénních podmínkách.

Stroj je určený pro převážně tvrdé povrchy terénní povrchy. Podvozek je vybaven systémem vzájemně nezávislého odpružení a vyrábí ho samotná firma Caterpillar (pro některé jeho malé nakladače je dodává ASV/Terex, především pro typy určené na měkčí povrchy). To usnadňuje práci právě v nerovném terénu a rovněž je toto řešení komfortnější pro obsluhu. Uchycení podvozku k rámu je provedeno čtveřicí zkrutných tyčí.

Kladky jsou ocelové a vzájemně se nepohybují, pásy tedy plně nekopírují povrch. Samotné gumové pásy jsou uvnitř osazeny ocelovou výstuží.

O pohon se stará motor Cat C3.4 T o výkonu 61 kW a objemu 3,3 l. Nakladač, osazený dvoustupňovou převodovkou, dosahuje s tímto motorem rychlosti až 14 km/h. Palivová nádrž pojme 98 litrů nafty.

Ovládání stroje zajišťuje hydraulický systém XPS s vysokým průtokem – 125 litrů za minutu. Tlak dosahovaný v tomto režimu je 28 MPa. Toto provedení hydraulického systému je vybaveno třemi přídavnými okruhy a přepadem zpět do nádrže. Hydraulický výkon nakladače je 32 kW. Nádrž na hydraulický olej pojme 42 litrů této kapaliny.

Utěsněná kabina s nástupem zepředu stroje je vybavena nastavitelnými joysticky a vzduchem odpruženou sedačkou. Vzduch do kabiny proudí přes filtr cestou šestice výdechů ve spodní části dveří.

Vozidlo je vybaveno systémem AMICS (Advanced Machine Information and Control Systém – pokročilý informační a ovládací systém stroje), který obsluze nabízí možnost nastavení rychlost pohybu lopaty ve třech krocích. Systém rovněž kontroluje nastavené otáčky motoru – pokud by mělo dojít ke zhasnutí motoru, automaticky se vypne hydraulická část.

Objem lopaty tohoto malého stoje je 0,48 m3, jeho nosnost pak 1860 kg. Hmotnost nakladače je 4700 kg.

Tento konkrétní kus byl nedávno pořízen pro Záchranný útvar HZS ČR v Hlučíně, kde je zařazen u roty zemních prací.

Sdílet
Banner VIP: Lenzing 970x150 OK