Čtvrtek 2. května 2024, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Andrlův Chlum patřil opět hasičům

Velikonoční sobota patřila na Andrlově Chlumu všem vyznavačům nejtvrdšího hasičského sportu TFA. Ve všech prostorách areálu rozhledny Andrlův Chlum v Ústí nad Orlicí se již počtvrté konala soutěž v nejnáročnějších disciplínách Toughes Firefighter Alive – nejtvrdší hasič přežívá.

Sjeli se sem nejlépe fyzicky vybavení hasiči z celé České republiky. Ti se postupně přesvědčili, kde jsou hranice lidských možností. Soutěž pořádalo HZS Pardubického kraje, územní odbor Ústí nad Orlicí a Hasičský sportovní klub Ústí nad Orlicí. Diváci povzbuzovali každého soutěžícího, když viděli, jak náročné disciplíny musejí závodníci překonávat. Jednalo se o disciplíny, které se nejvíce blíží zásahové činnosti hasičů.

A o jaké disciplíny se jedná? Účastníci nejnáročnější soutěže po startu uchopili dvě nezavodněná vedení „B“ i s proudnicemi a roztáhli je přibližně na 50 m, kde proudnice odložili na metu. Dále obouručním šestikilovým kladivem provedli závodníci 60 úderů do konstrukce „hammer boxu“ střídavě nahoru a dolů. Dále museli překonat dvoumetrovou bariéru, transportovali po čtyřicetimetrové dráze 80 kg těžkou figurínu (úchopem obouruč zezadu – tzv. Raitekův úchop).

Na dalším stanovišti museli hasiči uchopit dva 20kg barely, které přenesli na vzdálenost 20m do vyznačeného prostoru. A aby toho nebylo málo, tak nakonec je čekalo 183 schodů rozhledny Andrlův Chlum (asi 12.NP), kde se nacházel cíl této náročné soutěže.K tomu hasičům ale nestačil sportovní oděv, ale naopak, aby to nebylo až tak ´jednoduché´, museli mít hasiči na sobě těžký zásahový oblek a dýchací přístroj na zádech a ještě masku na obličeji.

Zlatá medaile v kategorii do 40 let zůstává opět v Pardubickém kraji, získal ji osmadvacetiletý Lukáš Novák s časem 150,96 s (v loňském roce čas 153,70 s) z územního odboru Ústí nad Orlicí. Pro upřesnění, Lukáš Novák je nejen mistrem Evropy v disciplínách TFA, ale také mistrem světa.

Druhé místo patří Jiřímu Mikuleckému z HZS Ústí nad Orlicí s časem 159,41 s. Jako třetí v kategorii do 40 let doběhl s časem 165,53 s Tomáš Lehký taktéž z HZS Ústí nad Orlicí.

V kategorii nad 40 let první místo obsadil Josef Vlk z HZS Zlín s časem 205,82 s (v loňském roce si též odvezl zlatou medaili s časem 202,80 s. Druhé místo obsadil Josef Frýdl taktéž z HZS Zlín. Všechny disciplíny zdolal za krásných 217,65 s (loni 242,23 s). Třetí příčka patřila Karlu Hlavovi z HZS Ústí nad Orlicí s časem 234,24 s. Čtvrté místo obsadil nováček v této soutěži Jiří Šindelář z HZS Chrudim s časem 240,91 s.

V kategorii „C“, tedy SDH se první umístil Jakub Šubrt z JSDH Ostřetín s časem 191,97 s. Druhý skončil Ondřej Dostál z SDH Dolní Sloupnice s časem 193,86 s. Bronzovou medaili v této kategorii si domů odváží Jiří Novák z SDH Ústí nad Orlicí s časem 200,41 s.