Pondělí 20. května 2019, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner hts jirny vole ne žádný slabý 970 OK

Podmínka za čtyři mrtvé

Soud potrestal viníka loňského požáru brněnské ubytovny, při němž zahynuli čtyři lidé. Dělník, který v opilosti usnul se zapálenou cigaretou, dostal podmínku. Majitel objektu byl osvobozen.

Dělnická ubytovna v Brně-Bystrci vzplála loni v březnu. V ohni zemřeli čtyři lidé – dva dělníci a partnerský pár. Matka stačila z okna vystrčit jen své dvě děti, s přítelem se však z hořící budovy již nedostali. Oheň vznikl v dělníkově pokoji.
Brněnský městský soud potrestal řemeslníka Zdeňka Vrbase tříletým vězením s odkladem na pět let. Podle verdiktu způsobil oheň svou nedbalostí, když po vypití osmi piv usnul na pokoji s cigaretou v puse.

Znalci potvrdili, že ohnisko požáru bylo v pokoji 24, kde obžalovaný bydlel. Kouřil tam, i když to bylo zakázané, a s pravděpodobností hraničící s jistotou oheň vznikl nedbalostí od jeho cigarety. Vrbase probudil až kouř. Stihl však s ostatními dělníky vyběhnout z budovy. Utrpěl pouze drobné popáleniny na nose a noze. Že kouřil cigaretu, odmítl přiznat. Soud neuznal argumenty Vrbasova obhájce Miloše Hoffa, který měl za to, že o kouření na pokoji soud nemá přesvědčivé důkazy. Vrbasovi hrozilo až deset let, soud ale zvolil mírný trest s ohledem na to, že šlo o nedbalostní čin. Obhájce řekl, že Vrbas má malé dítě a žije řádným životem. Vrbas ale bude muset odškodnit pozůstalé obětí.

Ubytovna složená ze čtyř desítek stavebních buněk, kde platil přísný zákaz kouření, zcela lehla popelem. V troskách našli hasiči čtyři ohořelá těla. Jejich identitu určila až analýza DNA. Státní zástupce obžaloval z obecného ohrožení i majitele objektu Aleše Vejplacha. Ten podle něj řádně nezajistil únikové východy. Soud ho však obžaloby zprostil. Potvrdilo se sice, že dveře byly zataraseny nábytkem a navíc utěsněny montážní pěnou, obžaloba ovšem neprokázala, že by se právě tudy pokusily oběti uniknout. Podle znaleckých posudků a pitevních nálezů se všichni čtyři lidé během pár okamžiků otrávili zplodinami.

Žalobce se proti osvobozujícímu verdiktu ihned odvolal. Ve Vrbasově případu si nechal čas na rozmyšlenou, stejně jako obhajoba.

<a href=„https:/­/www.pozary.cz/cla­nek.asp?id_clan­ku=2051“ target=>Článek o požáru.

Zdroj: iDnes
Sdílet
Banner hts jirny vole ne žádný slabý 970 OK