Středa 17. srpna 2022, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Roje včel i vos likvidovali na Pardubicku

Jen během tohoto víkendu likvidovali profesionální hasiči nebezpečné roje včel a to hned v sedmi případech. V tomto období se nejčastěji jedná o včely, v letních měsících pak o sršně a vosy. V případě ohrožení života nastupují hasiči, v ostatních případech dávají hasiči přednost odborníkům.

Ilustrační foto

Hasiči opět upozorňují, že činnost související s likvidací hmyzu není úkolem hasičů a provádějí ji soukromé firmy. Hasiči dokáží v naléhavých případech pomoci. Hasičský záchranný sbor tuto činnost provádí dobrovolně. Míra ohrožení zdraví jen málokdy odpovídá definici mimořádné události.

Limitem zásahů HZS ČR je také vybavenost prostředky pro tuto činnost (např. stroji pro šetrné usmrcení včelstev po odchytu – na základě veterinárních předpisů se z důvodů nemocí nesmí neznámá včelstva vracet).

Míru ohrožení posoudí při převzetí zprávy od ohlašovatele operační důstojník, případně na místě události velitel zásahu. Na místě pak velitel zásahu po průzkumu provede opatření, aby se dále zabránilo „ohrožení“ – vytýčí prostor, a případně počká na odbornou firmu.

por. Bc. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet