Pátek 14. června 2024, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

VIDEO: Den prevence a ochrany obyvatelstva

Dnes 16. června se na Pernštýnském náměstí v Pardubicích uskutečnil již počtvrté Den prevence a ochrany obyvatelstva. Tato akce se setkala s velkým ohlasem jak u dětí, tak u dospělých. Letos navštívily Den prevence a ochrany obyvatelstva děti ze škol a veřejnost.

Na tuto akci připravili příslušníci odboru požární prevence materiály pro občany s informacemi jak se chovat při vzniku požáru, ale hlavně jak mu předcházet. Byly připraveny prezentace práce příslušníků oddělení stavební prevence, kteří se denně zabývají schvalováním projektové dokumentace staveb, ale i ověřováním, zda stavby jsou postaveny dle schválené projektové dokumentace.

Taktéž byla představena práce příslušníků kontrolní činnosti, kteří pravidelně provádějí požární kontroly u právnických subjektů (požární kontroly si lze představit jako tzv. požární audit, kdy se zjišťuje, zda kontrolovaný subjekt plní povinnosti stanovené na úseku požární ochrany) a příslušníků, kteří denně vyšetřují příčiny vzniku požárů.

Pro děti byly připraveny soutěže s hasičskou tematikou. Při těchto soutěžích pomáhali i členové občanského sdružení SDH Pardubice. Jednalo se o zejména o vědomostní testy k problematice požární ochrany (např. znalost tísňových linek, chování při požáru), pro menší děti byly připraveny hasičské omalovánky s radami, jak se chovat při mimořádné události, děti si vyzkoušely jakou mají přesnost při shazování plechovek požární hadicí či hodu kroužků na proudnice. Velký zájem byl i o hru, kdy se lovily plameny udicí. Děti po absolvování soutěží odcházely s malými i sladkými dárečky.

Na atraktivnosti této akce přispěly i ukázky hašení práškovým hasicím přístrojem. Do hašení se pod dohledem hasičů pustili i mladí dobrovolní hasiči z Pardubic. Ostatním dětem tak mladí hasiči potvrdili fakt, že hašení pomocí hasicího přístroje malého požáru není žádný problém. Velmi atraktivní ukázkou byla pro diváky ukázka vyproštění osob z havarovaných vozidel. Požární útok bravurně předvedly děti z přípravky a mladí hasiči z Pardubic.

Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet