Úterý 5. července 2022, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Mistrem Evropy v TFA je opět Lukáš Novák

Ve dnech 10. a 11. 6. 2011 se v německém Monchelenbachu konalo Mistrovství Evropy v královské hasičské disciplíně TFA (Toughest Firefighter Alive – nejtvrdší hasič přežívá). Klání se účatnilo celkem 200 závodníků z celkem 11 zemí Evropy + borci z Brazilie a JAR v rámci přípravy na letní světové hry v USA.

Lukaš Novák je uprostřed

Mezi všemi účastníky nenašel Lukáš Novák (HZS Pardubický kraj, stanice Ústí nad Orlicí) přemožitele a již po čtvrté za sebou, pro sebe i celou ČR, získal titul Mistra Evropy v absolutním pořadí! To že čeští hasiči patří mezi evropskou elitu, potvrdili i další borci z celkem 5ti členné výpravy:

  • Jaromír Barcuch (HZS Olomouckého kraje) 1. místo v kat. nad 55let
  • Josef Vlk (HZS Zlínského kraje) 1. místo v kat. do 50 let
  • Josef Palát HZS podniku DEZA Valašské Meziříčí 2. místo do 35let
  • Aleš Navrátil HZS podniku DEZA Valašské Meziříčí 6. místo do 30let

Závody TFA – jedná se o simulaci hasičské činnosti, převedených do sportovního zápolení. Tyto klání jsou velmi fyzicky náročné, kdy si každý z účastníků sáhne až na skutečné dno svých sil. I proto jsou závody TFA velmi populární v ČR i ve světě a lákají velké množství diváků.

Na hasiče v letošním roce čekala jedna novinka v podobě absolvování první ze čtyř částí závodu v kompletním zásahovém oděvu se zásahovými botami, včetně nasazené masky a zapnutým dýchacím přístrojem. Takto „vyzbrojeni“ museli hasiči postupně splnit: roztažení 80m hadic a následně dvě hadice smotat a přenést do boxu. Další disciplíny byly: údery kladivem, běh se závažím v tunelu, transport figurýny, překonání bariéry, postavení žebříků, vytažení závaží do 3. patra, výběh schodů do výškové budovy do 16. NP.

„Jel jsem na šampionát v pozici favorita a to je vždycky ošidná situace. Myslím, že jsem měl natrénováno stejně, jako v letech minulých, ale člověk nemůže nikdy vědět, jaká se sejde konkurence. Proto jsem do závodu dal úplně všechno a jsem moc rád, že to vyšlo a putovní pohár si zase mohu odvést do Ústí nad Orlicí. Teď se budu pilně připravovat na vrchol sezony, který se koná v New Yorku v podobě Světových hasičských a policejních her,“ uvedl vítěz Lukáš Novák.

Text: Jiří Novák – bratr
Ústí nad Orlicí

Sdílet