Středa 6. července 2022, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Na D1 hořelo nákladní auto

Když řidič nákladního automobilu Iveco Eurocargo vyjel dne 22. 6. 2011 dopoledne na svou pravidelnou jízdu s rozvozem elektrozboží (zářivky, komponenty zářivek, kabely, světlomety, …) na trasu Olomouc – Valašské Meziříčí – Ostrava, čekal ho klidný prosluněný pracovní den.

Proto se podivil, proč náhle kolem 11. hodiny dopolední na něj řidiči, kteří jej předjížděli troubili a snažili se mu něco naznačit. Brzy pochopil, že jej upozorňují na nějakou závadu. Proto zastavil a zajel se svým vozidlem na krajnici. Po vystoupení z vozidla mu bylo vše jasné. Zpozoroval kouř, který vycházel z prostoru za kabinou pod nástavbou. Ihned se snažil požár likvidovat za pomoci ručních hasicích přístrojů, které měl k dispozici ve vozidle. Ale ani 2kg práškový hasicí přístroj, ani hasicí sprej velký účinek na rozhořívající se požár něměly.
Hořícího automobilu si naštěstí všiml i protijedoucí řidič, který požár ohlásil na tísňovou linku moravskoslezských hasičů. Na místo ihned vyjeli hasiči HZS Moravskoslezského kraje ze stanic Bílovec a Nový Jičín, o situaci byla vyrozuměna Policie ČR a dopravní dispečink SSÚD.

Hasiči po příjezdu na místo zjistili, že hoří kabina a část nástavby nákladního automobilu. Ihned zahájili hasební práce a za necelou čtvrthodinu požár lokalizovali a za dalších 10 minut požár zcela uhasili. Kromě hašení požáru zabezpečili místo požáru a pomocí sorbentu zlikvidovali rozlité provozní kapaliny. Rovněž přečerpali zbytek pohonných hmot z nádrže hořícího vozu a předali ji k likvidaci SSÚD.

Místo požáru po zásahu předali SSÚD k vyčištění a obnově provozu. Odtažení poškozeného vozidla si zabezpečil řidič sám. Škoda způsobená požárem byla vyšetřovateli HZS MSK a Policie ČR stanovena na 400 tisíc korun, dalších nejméně 100 tisíc korun hasiči svým profesionálním zásahem uchránili.

Příčina požáru je v šetření, jako nejpravděpodobnější se jeví technická závada na vozidle. Při požáru nebyl nikdo zraněn ani usmrcen.

kpt. Ing. Petr Faster
odbor operačního řízení
HZS Moravskoslezské­ho kraje

Sdílet