Pondělí 24. června 2024, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Muž se usídlil v kanále a nechtěl ho opustit

Dne 23. června 2011 ve 21:08 hod. byli hasiči požádáni o pomoc při záchraně muže z kanalizace ve Fryštáku.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze Zlína s jedním zásahovým vozem a speciálním autem hasičů lezců. Po příjezdu bylo zjištěno, že mladý muž vlezl do městské kanalizace.

Případ oznámila žena, jejíž muž si všiml odkryté kanalizace a z bezpečnostních důvodů chtěl dát poklop zpět. Při zakrývání kanalizace uviděl na dně tělo člověka. V obavě o zranění byla událost ohlášena na tísňovou linku.

Jako první na místo dorazila čtyřčlenná posádka zdravotnické záchranné služby ze Zlína. Zdravotníci potvrdili, že na dně kanalizační tratě pod silnicí je mladý muž, kterého je nutné vytáhnout. Po několika minutách na místo dorazila dvoučlenná hlídka policistů, následována skupinou sedmi profesionálních hasičů.

Mladý muž ležel na dně kanalizační šachty a odmítal ji opustit. Zdravotníkům vyhrožoval ublížením a opakoval, že nechce vylézt. Záchranáři se však obávali o jeho zdraví, neboť nebylo vyloučeno zranění, ovlivnění omamnými látkami nebo nadýchání nebezpečných látek z kanalizace.

Po marném pětatřicetimi­nutovém přemlouvání začala být situace neúnosná. Mladý muž nereagoval na opakované a marné výzvy zakročujících policistů. Tělo muže zablokovalo odtok kanalizace a hladina z vydatného večerního deště začala stoupat. Muž začal být agresivnější a bylo nutné rychle jednat.

Jeden z policistů se spustil k mladému muži a podařilo se mu navléknout připravenou lezeckou smyčku kolem ruky. V krátké chvíli byl muž vytažen hasiči ven z kanalizace a položen na silnici, kde mu byla přiložena policejní pouta. Drobné zranění v obličeji a na noze bylo ošetřeno zdravotníky a muž se podrobil dechové zkoušce na alkohol s pozitivním výsledkem.

Mladý muž skončil v policejním voze a byl odvezen. Akce třinácti členů integrovaného záchranného systému byla ukončena po hodině zásahu.

Za posledních čtyřiadvacet hodin tak šlo již o třetí případ ve Zlínském kraji, při kterém profesionální hasiči vytahovali tělo člověka z jímky, potoka nebo kanalizace.

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet