Neděle 3. března 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Těžká dopravní nehoda dvou náklaďáků

Dne 12. 1. 2006 v 09:30 hod. byli hasiči požádáni o pomoc při těžké dopravní nehodě v Rajnochovicích. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Bystřice pod Hostýnem s jedním zásahovým vozidlem.

Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že asi 100 metrů od místní pily došlo k těžké dopravní nehodě nákladního auta zn. Tatra s návěsem na přepravu klád (tzv. kladovka) a nákladním vozidlem zn. Iveco se skříňovou nadstavbou na přepravu chlazených potravin. Po vzájemném čelním střetu obou nákladních vozů zůstaly kabiny zaraženy v sobě. Řidič skříňového nákladního auta utrpěl vážná zranění a zůstal zaklíněn ve zdemolovaném voze. Řidič plně naložené kladovky nebyl při nehodě zraněn.

Před příjezdem záchranářů se ostatní řidiči snažili dostat od sebe obě sražená vozidla. Pomocí další plně naložené nákladní kladovky, která přijela z druhé strany, se podařilo lanem potáhnout skříňový chladicí vůz a uvolnit tak prostor pro další práci hasičů a lékařů.

Hasiči na místě okamžitě zapojili hydraulické vyprošťovací zařízení a za pomoci nůžek, roztahováků a řetězů byl uvolněn prostor kolem nohou a těla zraněného řidiče. Vyprošťovací práce trvaly hasičům asi dvacet minut, protože přední část kabiny byla nárazem silně poškozena a zdeformována. Po celou dobu vyprošťovacích prací byl u zraněného v kabině také lékař, který kontroloval jeho stav. Řidič byl zabalen do dek proti prochladnutí a také jako ochrana před střepy při vyprošťování.

Po uvolnění sevření nohou byl zraněný řidič vytažen ven, položen na transportní lůžko a převezen do sanitního vozu. Ihned po prvotním ošetření byl odvezen do nemocnice k hospitalizaci.

Hasiči zajistili vozidla proti případnému vzniku požáru a úniku provozních kapalin. Dopravní nehoda zablokovala jedinou průjezdní silnici obcí na několik hodin.

kpt. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet