Neděle 3. července 2022, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Vysočina opět v bouři

Vysočina se ještě pomalu nestačila vzpamatovat z víkendové bouřky, která hasičům přinesla více než stovku zásahů a udeřila na Vysočině znovu. V průběhu večera a noci zasahovaly jednotky požární ochrany v našem kraji u třiceti událostí.

Ilustrační foto

V převážné většině případů odstraňovali hasiči popadané stromy z komunikací, které zůstaly zcela nebo částečně neprůjezdné. Nejvíce postiženou oblastí našeho kraje bylo Pelhřimovsko. Hasiči tady museli zasahovat celkem u 24 technických zásahů. Čtrnáct technických pomocí přitom poskytli v Pacově a jeho okolí. Na Havlíčkobrodsku zasahovali hasiči pětkrát a na Žďársku jedenkrát.

Nejvíce zásahů evidujeme v rozmezí od 20:26 hod do 21:26 hod (18 událostí). Komplikacím se nevyhnula ani naše nejdůležitější silniční tepna – dálnice D1. Ve 20:41 hod zablokoval jeden jízdní pruh na 74. km ve směru na Brno padlý strom. Hasiči nezaznamenali žádný pád stromu na automobil nebo na objekt. Všechny události se naštěstí obešly bez zranění osob.

Informaci o první události přijalo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina ve 20:26 hod. K odstranění uvolněných plechů ze střechy výrobního družstva na ulici Malovcova v Pacově byla vyslána místní jednotka profesionálních hasičů.

Přibližně patnáct plechů vítr roznesl po ulici a do korun stromů. Hasiči všechny nebezpečné plechy odstranili a střechu, která zůstala odkryta na ploše přibližně 6 × 3 m, provizorně opravili. Na Pelhřimovsku odstraňovali hasiči stromy z komunikací například u Věžné, Obrataně nebo Jetřichovce. U Obrataně – Šimpachu spadl také strom na železniční trať.

Ve 21:14 hod byla jednotka profesionálních hasičů z Ledče nad Sázavou požádána o kontrolu novostavby v obci Kožlí, do které uhodil blesk. Provedeným průzkumem hasiči známky hoření nenalezli. Blesk však stačil poškodit elektroinstalaci domu i komín. Stromy hasiči odstraňovali například v Golčově Jeníkově, obci Prosíčka nebo u Chřenovic.

kpt. Ing. Petra Musilová
tisková mluvčí
HZS Kraje Vysočina
Sdílet