Neděle 3. prosince 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Zřícený dům zavalil desítky lidí

Nejméně čtyři mrtvé a sedm desítek zraněných si vyžádalo zřícení rozestavěné budovy v keňském Nairobi. Záchranáři se obávají, že v troskách najdou řadu dalších obětí. Příčiny pádu stavby dosud nejsou jasné.

Pod troskami čtyřpatrového domu zůstaly desítky lidí. První odhady místního televizního kanálu hovořily až o dvou stovkách zraněných. Záchranáři jich už našli sedmdesát. „Řada z nich utrpěla vážná zranění,“ citovala agentura Reuters Petera Ngugiho z místní nemocnice. „Snažíme se co nejrychleji odstranit sutiny,“ dodal Ngugi, který koordinuje záchranné práce. Kolem trosek se ihned srotily stovky přihlížejících, kteří záchranáře upozorňují na pohyb pod tunami kamení. „Pod sutinami jsou stále lidé a někteří z nich volají o pomoc,“ řekl Fárid Abdulkádir, ředitel místní pobočky Červeného kříže.

Příčiny kolapsu budovy stále nejsou jasné. „Normálně jsme pracovali a najednou jsem ucítil otřes. Bylo to podobné jako v prosinci,“ vzpomínal jeden z dělníků na zemětřesení o síle 6,8 stupně Richtera, které oblast postihlo koncem loňského roku.

Prohledávání torza budovy komplikuje nedostatek techniky. Záchranáři odstraňují kameny vlastníma rukama. Keňská policie proto požádala o pomoc i civilisty, kteří „mají průpravu ze záchranných prací a vlastní potřebnou techniku“. Záchranáři do úterního odpoledne vyprostili z trosek budovy již 14 mrtvých a 90 zraněných lidí. Přesto zaznamenali částečný úspěch, když zpod sutin vytáhli čtyři přeživší. Číslo obětí pravděpodobně není konečné – v troskách jsou vidět další mrtvá těla.

Zdroj:iDnes
Sdílet