Čtvrtek 30. listopadu 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Špatné jističe zapálily dům

Dne 26. 1. 2006 v 16:07 hod. byli hasiči informováni o požáru rodinného domu ve Zlíně. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze Zlína se dvěma cisternami, kterou posílily jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Prštné a Mladcová.

Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že na ul. Mokrá došlo k požáru střešní konstrukce a podkroví rodinného domu. Už při příjezdu hasičů byla značná část podkroví v plamenech. Hasiči rozvinuli několik proudů vody a požár byl postupně lokalizován a uhašen. Zásahem hasičů se podařilo zabránit rozšíření požáru na spodní obytné patro domu, a také na sousední dům chráněný zdí. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů ze Zlína bylo místo předběžně ohledáno. V podrobném šetření se pokračovalo až dopoledne 27. 1. 2006. Během šetření vyšlo najevo, že požár vznikl v právě rekonstruovaném domě. V objektu byl původní rozvod silové elektroinstalace z hliníkových kabelů v ocelových trubkách a nový rozvod z měděných kabelů pod omítkou. Oba rozvody elektrické energie byly napojeny na původní jističe a na elektroinstalaci nebyla provedena řádná revize. Příčina požáru souvisí s napojením elektrických spotřebičů na nevyhovující jističe, čímž došlo k jejich přetížení a zahřívání. Požár vznikl na podkladové desce pod jističi a následně se rozšířil do celého podkroví


Požárem došlo k zničení dřevěného krovu, nových plastových i střešních oken, nové střešní krytiny a částečného vybavení domu s elektroinstalací. Požárem způsobená škoda byla vyčíslena na 500.000 Kč.

kpt. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet