Pátek 19. srpna 2022, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Dva zranění senioři a jejich vnučka po střetu s kamionem

Dne 8. srpna 2011 ve 13:58 hod. byli hasiči požádáni o pomoc po těžké dopravní nehodě v obci Napajedla.

Na místo vyjely dvě jednotky profesionálních hasičů z Otrokovic a Zlína se dvěma speciály, které posílila jednotka dobrovolných hasičů z Babic. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že na hlavním silničním tahu I/55 došlo ke střetu osobního auta zn. Peugeot 106 s nákladní soupravou s tahačem zn. MAN.

Po vzájemném čelním střetu osobního auta a nákladní soupravy došlo ke třem zraněním v malém vozidle. Vážná zranění utrpěl starší pár, jejich vnučka pak zranění lehčí. Po nárazu skončilo osobní auto na chodníku a těžce zraněný řidič zůstal ve vraku zaklíněn. Řidič nákladní soupravy nebyl při nehodě zraněn.

Prvotní informace a hlášení na tísňovou linku hovořila o větším počtu zraněných. Na místě se tato skutečnost nepotvrdila. Jednalo se o další řidiče a místní občany, kteří po nehodě pomáhali zraněným.

Hasiči se nejdříve museli postarat o vyproštění zraněného seniora. Za pomoci speciálních hydraulických nástrojů se podařilo odstřihnout dveře a vytvořit tak dostatečný prostor pro vytažení pacienta. Dvě posádky zdravotnické záchranné služby si postupně převzaly zraněné do své péče a po nutném ošetření byli všichni odvezeni do nemocnice. Během ošetřování zraněného řidiče vytvořili hasiči ochranu před deštěm pro komfortnější práci lékaře i zlepšení podmínek pro pacienta.

Při nárazu došlo k poškození palivové nádrže tahače, k úniku nafty na vozovku a k úniku provozních kapalin z osobního auta. Prioritou hasičů bylo zastavit unikající naftu, což se podařilo klíny a tmelem. Za pomoci většího množství sorbentů se podařilo zlikvidovat uniklé ropné látky ze silnice, a to před vniknutím do městské kanalizace u mokré silnice.

Po utěsnění nádrže mohla nákladní souprava poodjet asi sto metrů na volnou plochu u vlakového nádraží, aby byla uvolněna doprava na hlavním tahu. Během krátké doby se vytvořily dlouhé kolony vozidel v obou směrech. Dopravu následně řídila hlídka policistů i místní strážníci. Dopravní omezení trvalo několik hodin.

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet