Pondělí 27. června 2022, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Těžký boj s terénem, plamenům podlehlo 100 ha

Dne 17. 8. 2011 v 16:57 hod. byli hasiči informováni o požáru pole u Bystřice pod Hostýnem.

Na místo postupně vyjely tři jednotky profesionálních hasičů z Bystřice pod Hostýnem, Holešova a Kroměříže, které posílilo deset jednotek dobrovolných hasičů ze dvou krajů, a to z obcí Bystřice pod Hostýnem, Horní Moštěnice, Holešov, Chvalčov, Zahnašovice, Fryšták, Kunovice, Prusinovice, Slavkov pod Hostýnem a Opatovice. Ze Zlína na místo vyjel také velicí důstojník směny ze Zlína, který později převzal velení zásahu. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k požáru pole na ploše asi 100 hektarů.

Prvotní hlášení hovořilo o požáru strniště na poli ve směru na obec Mrlínek. Během krátké chvíle se plameny rozšířily nejen po strništi v okolí, ale zasáhly také vzrostlé obilí. Velitel zásahu z místa potvrdil, že požár se dále nekontrolovatelně šíří a jsou nutné další posily.

Operační důstojník HZS Zlínského kraje mu na místo postupně vyslal další jednotky hasičů s cisternami. Postupně byl také vyhlášen II. a následně i III. stupeň požárního poplachu.

Cisterny hasičů se snažily vjet do hořícího pole a zasáhnout proti plamenům. Na silně podmáčené půdě však vozy zapadly a nemohly pokračovat. Přívalové deště způsobily další komplikace. Pomocí vlastních sil nebo těžkou technikou zemědělců se hasiči se speciály dostali zpět na polní cesty, kam alespoň přiváželi kyvadlově vodu. Bylo rozvinuto více proudů vodního vedení a hasiči se omezeně snažili bojovat proti plamenům.

Po vyhodnocení situace byl na pomoc povolán vrtulník Policie ČR z Brna s hasicím bambi vakem a smluvní hasicí letadlo pro území Zlínského kraje. Do jejich příletu dál hasiči obsazovali důležité pozice kolem pole a očekávali zde posun hlavní požární fronty.

Jedna z cisteren zapadla v poli tak, že nemohla vyjet a byla vytažena těžkým zemědělským strojem. Bylo to ve chvíli, kdy se čelo požáru rychle blížilo a hasiči se snažili hasit kolem sebe vodní lafetou. Cisterna byla vytažena z pole bez poškození a dál se zapojila do přečerpávání vody do hadic.

Ve větru a ve vzrostlém obilí dosahovalo čelo požáru výšky až deset metrů a délka fronty představovala několik set metrů. Do této situace přiletělo nejdříve hasicí letadlo, které zahájilo sérii shozů. Později přiletěl také policejní vrtulník a posílil hasiče ze vzduchu.

Povolání leteckých posil bylo klíčové při zastavení plamenů před vstupem do blízkého lesíka u pole. Zemědělci pomáhali svou technikou v neustálém oborávání pole a vytváření bezpečné zóny před dalším šířením plamenů.

Kouř z požáru byl viditelný na velkou vzdálenost, ale větrem byl unášen do polí a zcela mimo obydlené části blízkých obcí. Z tohoto pohledu nebylo ohroženo obyvatelstvo v okolí. Při požáru a zásahu také nebyl nikdo zraněn.

19:15 Hasičům se podařilo dostat požár pole pod kontrolu a velitel zásahu oznámil lokalizaci požáru. Nadále pokračuje dohašování jednotlivých ohnisek, a to pouze pozemním vodním vedením.

Požárem byla zasažena plocha pole představující asi 100 hektarů. Tímto měřítkem se jedná o nejrozsáhlejší událost tohoto druhu v našem kraji za poslední roky.

20:35 Likvidace požáru. Hasiči dokončili práce s dohašováním zbylých ohnisek a velitel zásahu ohlásil očekávané ukončení prací. Hasiči balí techniku a postupně se vracejí na své základny.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů ze Zlína bylo místo požáru ohledáno. Vyšetřování ukázalo, že požár vznikl během žní. Řidič kombajnu si při sečení všiml pod strojem kouře a následně plamenů. Sám se snažil z pole před požárem ujet, ale při manévrování zapadl. Dramatickou událost zvládl a nakonec se mu podařilo dostat z dosahu ohrožujících plamenů. Požár se však rychle rozšířil do okolí.

Požárem způsobená škoda byla předběžně odhadnuta na 500.000 Kč. Zásahem hasičů se podařilo uchránit jen část pole. Přestože byla půda silně podmáčená, stačily klasy během jediného dne oschnout natolik, že podpořily hoření.

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet